Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O zabezpieczeniu mieszkańców dps w świadczenia pielęgniarskie

O zabezpieczeniu mieszkańców dps w świadczenia pielęgniarskie fot. nipip.pl

18 kwietnia 2018 roku w Tower Service w Warszawie odbyła się konferencja pt. Zabezpieczenie mieszkańców domów pomocy społecznej w świadczenia pielęgniarskie.

Wydarzenie było skierowane, w głównej mierze do: pielęgniarek wykonujących zawód w domach pomocy społecznej, kierowników domów pomocy społecznej, starostów, marszałków województw, wojewodów oraz wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką. Konferencję patronatem honorowym objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Organizatorem spotkania była Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Według ekspertów ważnym wyzwaniem było stworzenie kompleksowego systemu świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych udzielanych w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej, w tym zamieszkałej w domu pomocy społecznej. Przed personelem domów pomocy społecznej stoi niełatwe zadanie zaspokojenia potrzeb osób chorych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych w sposób respektujący ich godność, uwzględniając ich wolę i niezależność.

Podczas konferencji Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przedstawiła raport dotyczący: Zabezpieczenia mieszkańców domów pomocy społecznej w świadczenia pielęgniarskie. W swoim wystąpieniu Zofia Małas, Prezes NRPiP podkreśliła, że seniorów będzie przybywać, ze względu na czynniki demograficzne. Senior przebywający w domu opieki społecznej wymaga profesjonalnej, całodobowej opieki. Średnia wieku seniorów wynosi 75 lat. Obecnie w 930 domach opieki społecznej pracuje ok 7 tys. pielęgniarek

Podczas spotkania rozmawiano takie kwestie, jak: potrzeby zdrowotne mieszkańców dps, człowiek starszy i przewlekle chory – między pomocą zdrowotną a społeczną, zagrożenia zdrowia i trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom starszym i niesamodzielnym w dps.

Przedstawiono działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie zabezpieczenia potrzeb mieszkańców dps oraz Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz ochrony praw osób starszych i niesamodzielnych.

Mecenas Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich mówiła o tym, jaki wpływ na jakość opieki i usług w domach opieki społecznej mają jednostki samorządu terytorialnego.

Odbył się ponadto panel dyskusyjny – Mieszkańcy domów pomocy społecznej, a stała, całodobowa opieka pielęgniarska – problemy i propozycje ich rozwiązania, który poprowadziła Teresa Kuziara.

Źródło: nipip.pl 

Sob., 21 Kw. 2018 3 Komentarze
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Iwona
+1 # Iwona 2018-04-26 11:50
Kolejne bezsensowne spotkanie, kolejne bezsensownie wydane pieniądze. Od wieli, wielu lat trwa karuzela między ministerstwami, posłami i innymi świętymi, którzy NIE MAJĄ ZIELONEGO POJĘCIA o stanie faktycznym opieki pielęgniarskiej w dpsach. GRATULUJĘ SKUTECZNOŚCI DZIAŁAŃ wszystkim w procesie. A może tak zamiast bezsensownych pogaduszek ktoś przyjdzie do mnie do pracy na stanowisko pielęgniarki > Odeszły WSZYSTKIE (za pieniędzmi oczywiście) a moim mieszkańcom przyjdzie umierać z braku opieki pielęgniarskiej (pielęgniarka środowiskowa nie przyjdzie) Szczerze zazdroszczę tej zabawy pracownikami i mieszkańcami dps.
| | |
Iwona
0 # Iwona 2018-04-26 11:51
Komentarze zablokowane :(
| | |
mieszkanka
0 # mieszkanka 2021-09-25 08:11
praca w dps w nowym saczu np winna byc unowoczesniona skomputeryzowan a dane o mieszkancach umieszczone w komputerze opieka lekarzy specjalistow zamieszczona i sprawdzanapraca pielegniarki winna byc korygowana bo one nie przejmuja sie niczym tak sa w kazdym pokoju winien byc dzwonek i bezposredni kontakt z
dana osoba
jestem przerazona gadulstwem pracownikow i ignorowaniem osob niepelnosprawny ch za co pracownicy dps otrzymuja wyplate to nie wiem tylko niektore osoby pracuja z poswiecenem
| | |