Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej pieniędzy na DPS-y z budżetu państwa i egzekucja z nieruchomości?

Więcej pieniędzy na DPS-y z budżetu państwa i egzekucja z nieruchomości? fotolia.pl

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego oczekuje od rządu zwiększenia wkładu budżetu państwa w finansowaniu kosztów utrzymania podopiecznych domów pomocy społecznej oraz zmian prawnych umożliwiających egzekucję opłat za pobyt w DPS z nieruchomości pozostałych po świadczeniobiorcach.

W stanowisku czytamy, że koszt utrzymania jednej osoby w domu opieki społecznej wynosi od 3,3 do 3,8 tys. zł, tymczasem dochody osób umieszczonych pod opieką oraz ich rodzin w większości są zbyt niskie, aby pokryć ten koszt w całości. W konsekwencji problem spada na budżet gminy. Z roku na rok rośnie udział gminy w finansowaniu utrzymania pensjonariuszy. Jedynym rozwiązaniem, jakie widzą samorządowcy z lubuskiego, jest zwiększenie finansowania z budżetu państwa.

Samorządowcy widzą także drugie rozwiązanie. Miałoby nim być wprowadzenie przepisów umożliwiających skuteczną egzekucję opłat za pobyt w DPS z nieruchomości pozostałych po ich pensjonariuszach. Jak czytamy w stanowisku, egzekucja tych opłat z majątków świadczeniobiorców, jak i ich rodzin, jest w praktyce nieskuteczna, ze względu na wysokie progi dochodowe chroniące ich przed roszczeniami. W opinii zrzeszenia ściągnięcie opłat z pozostałych po pensjonariuszach nieruchomości daje możliwość zaspokojenia roszczeń gmin.

Źródło: stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego nr 4 / 2018 z 13.02.2018

Sob., 10 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża