Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy otrzymają możliwość świadczeń dla najuboższych dotyczącą kosztów ogrzewania

Samorządy otrzymają możliwość świadczeń dla najuboższych dotyczącą kosztów ogrzewania fotolia.pl

Grupa posłów skierowała do sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Jak określili projektodawcy przedłożony projekt ustawy stanowi odpowiedź na postulaty mieszkańców lokali komunalnych i samorządowców, dotyczące umożliwienia gminom świadczenia pomocy najuboższym lokatorom w okresie grzewczym.

Zgodnie z danymi Eurostatu, Polska zajmuje 30. miejsce w Europie pod względem udziału wydatków na energię w domowym budżecie. Większe wydatki na energię w stosunku do całego budżetu domowego ponoszą tylko obywatele Czech i Słowacji. Według danych Unii Europejskiej, statystyczny Polak średnio wydaje na energię prawie 10% budżetu domowego. Mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym, wykonanym w starej, nieefektywnej technologii poprzez przeróbkę pieców węglowych, są najczęściej położone się w ścisłych centrach miast. Lokale te nierzadko usytuowane są w zabytkowych kamienicach. Standard tych mieszkań często jest niski, a efektywność energetyczna budynków okazuje się być zdecydowanie poniżej obowiązujących standardów. Przykładowo, według danych samorządu Wrocławia, średni wiek komunalnych kamienic w tym mieście wynosi 95 lat. Taki stan rzeczy generuje w okresie grzewczym bardzo wysokie koszty dla najemców mieszkań komunalnych, dotkniętych powyżej opisanym problemem.

W obecnym stanie prawnym nie istnieje podstawa prawna, umożliwiająca udzielenie przez samorząd gminny pomocy obywatelom znajdującym się w opisanej wyżej sytuacji. Samorządowcy sygnalizują, że próby udzielenia mieszkańcom pomocy w sytuacji krytycznej narażają ich na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Celem przedłożonego projektu ustawy jest stworzenie podstawy prawnej, umożliwiającej samorządom udzielenie pomocy mieszkańcom. Wnioskodawcy nie precyzują formy ani zakresu takiej pomocy uznając, że decyzję w tej sprawie powinny podejmować samorządy. Na mocy innych przepisów ustawy o pomocy społecznej z dnia 2 marca 2004 r. o pomocy społecznej, gminy posiadają możliwość udzielenia zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy w określonej przez siebie wysokości kwotowej lub procentowej.

Pt., 23 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk