Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co spowodują oświadczenia majątkowe dla członków zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności

Co spowodują oświadczenia majątkowe dla członków zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności fotolia.pl

29 stycznia br. Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął stanowisko w sprawie utrzymania dotychczasowych i sprawdzonych zasad działania Powiatowych Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Starostów niepokoi wprowadzenie do projektu ustawy o jawności życia publicznego w katalogu podmiotów zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych przez członków zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. - Istnieją uzasadnione obawy, że wejście w życie ustawy w takim kształcie spowoduje rezygnację,  zwłaszcza lekarzy z pracy w zespołach, co może przyczynić się do paraliżu organizacyjnego i braku ciągłości wydawanych orzeczeń – dowiadujemy się ze stanowiska.

Jak ostrzegają samorządowcy, taki stan doprowadzić może do sytuacji, w jakiej osoby, które wymagają szczególnej troski i wsparcia ze strony państwa, mogą pozostać bez możliwości utrzymania należnych  ulg i uprawnień, zwłaszcza w zakresie pracy w warunkach chronionych bądź w zakładzie aktywności zawodowej, a także  uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, jak również kontynuacji zajęć w ramach szeroko rozumianej rehabilitacji społecznej.

Jednocześnie członkowie Konwentu widzą potrzebę wzmocnienia pozycji zespołów orzekających osoby z niepełnosprawnością, poprzez działania służące utrzymaniu ciągłości ich pracy. Z tego względu - w ocenie starostów - szczególnie ważne jest zrewidowanie systemu szkoleń czasowo uprawniających do orzekania poprzez zmianę tej praktyki na wydawanie upoważnień do pełnienia funkcji członka składu orzekającego na czas powołania do zespołu. - Warunek wielokrotnego potwierdzania uzyskanych kwalifikacji nie sprzyja stabilności kadry orzeczniczej i często staje się argumentem odmowy podjęcia współpracy z zespołem. Konieczne jest także zapewnienie rewaloryzacji wynagrodzenia dla specjalistów poprzez zagwarantowanie odpowiedniego budżetu przeznaczonego na realizację zadania zleconego jednostkom samorządu w kwocie równoważącej dotychczasowe dopłaty
do utrzymania zespołów przez powiaty.

Pon., 12 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska