Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko fotolia.pl

Jak wskazał Rzecznik Praw Dziecka w swym wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej dzieci z niepełnosprawnością należą do kręgu osób, które wymagają szczególnej opieki i troski. Są mniej samodzielne od pełnosprawnych rówieśników, zaś w czasie choroby wymagają często stałej opieki ze strony rodzica.

Marek Michalak zauważył, że obowiązujące regulacje prawne nie zapewniają w pełni ochrony praw małoletnich dzieci z niepełnosprawnością w aspekcie uprawnień rodziców (opiekunów) do zasiłków, w przypadku choroby dziecka. W obowiązującym stanie prawnym zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad dzieckiem do 8 lat oraz dzieckiem do lat 14. W sytuacji kiedy dziecko ukończy 14 |at jest traktowane jako ,,inny chory członek rodziny". Wówczas na opiekę nad ,,innym chorym członkiem rodziny" przysługuje zasiłek opiekuńczy przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.

Ustawodawca określając kryterium czasu i wieku przy wypłacie zasiłku opiekuńczego nie uwzględnił sytuacji chorych dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 14 lat. W opinii Rzecznika Praw Dziecka 14 dniowy wymiar opieki nad dzieckiem w skali roku jest zdecydowanie niewystarczający, a zwłaszcza gdy mowa jest o dzieciach z niepełnosprawnością. 

Dokonując analizy zabezpieczenia socjalnego dziecka z niepełnosprawnością Rzecznik stwierdził, że uregulowania prawne dotyczące świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego na rzecz małoletnich dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 14 lat, powinny doczekać się zmian legislacyjnych. Dlatego też Rzecznik Praw Dziecka poprosił Panią Minister o dokonanie analizy przedstawionego problemu i rozważenie zasadności podjęcia działań legislacyjnych mających na celu zwiększenie okresu opieki nad chorym dzieckiem z niepełnosprawnością, które ukończyło lat 14.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Pt., 2 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka