Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy program dla absolwentów do 30 lat

Nowy program dla absolwentów do 30 lat fotolia.pl

Grupa posłów PSL przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z projektem pracodawca będzie mógł otrzymać refundację wynagrodzenia pracownika przez 12 miesięcy, co miesiąc otrzymując środki w wysokości najniższego wynagrodzenia.

Powiatowy urząd pracy może zawrzeć umowę z przedsiębiorcą, który chce zatrudnić osoby przed trzydziestym rokiem życia. Refundacja będzie możliwa, pod warunkiem że pracodawca zatrudni taką osobę na pełny etat, który utrzyma też przez kolejne dwanaście miesięcy. W trakcie programu pracownik będzie miał gwarantowaną pensję na poziomie płacy minimalnej. Z refundacji będą mogli skorzystać tylko ci pracodawcy, którzy przez 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie zmniejszyli zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Z programu mogą skorzystać absolwenci szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat. W pierwszej kolejności będę brani pod uwagę absolwenci dopiero wchodzący na rynek pracy. Zyskają także pracodawcy, którzy w zamian za zatrudnienie młodej osoby otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej wraz ze wszystkimi składkami. Zgodnie z projektem osoba młoda otrzyma gwarancję zatrudnienia przez 24 miesiące. Ponadto celem Programu jest zmniejszenie liczby poza-pracowniczych form zatrudnienia i ułatwienie przechodzenia do zatrudnienia w ramach umowy o pracę, w tym w dalszej perspektywie również na umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zdaniem projektodawców osoby młode będą miały szansę łatwiejszego wejścia na rynek pracy, mimo iż nie mają jeszcze wystarczających kwalifikacji i doświadczenia. Dzięki dofinansowaniu do ich wynagrodzeń, pracodawcy będą mieli czas, żeby przygotować pracownika do wykonywania zleconych zadań.

Pt., 2 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk