Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

6 mld złotych dla gmin na lokale mieszkaniowe dla niezamożnych!

6 mld złotych dla gmin na lokale mieszkaniowe dla niezamożnych! fotolia.pl

W czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury zapowiedział, że w latach 2019-2025 gminy w ramach wsparcia dla tworzenia m. in. lokali socjalnych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych otrzymają 6 mld zł, a nowe prawo powinno wejść w życie 1 marca 2018 r.

Odbyło się już pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do komisji.

Projekt nowelizacji ustawy jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego, a w nowelizacji zaproponowano objęcie wsparciem tworzenia tymczasowych pomieszczeń przeznaczanych na wynajem w przypadku realizacji wyroku o eksmisji z lokalu. Dotyczyć to będzie sytuacji, w których dłużnikowi nie zostało przyznane przez sąd prawo do umowy najmu socjalnego.

Nowe rozwiązania pozwolą gminom prowadzić rozważną politykę mieszkaniową, ułatwią wykorzystanie środków wspierających i tworzenie mieszkaniowego zasobu gminy oraz wprowadzą najem socjalny. Dzięki temu gminy będą mogły wynająć lub podnająć każdy lokal spełniający wymogi ustawowe co powinno zmniejszyć niedobór lokali socjalnych.

Projekt zawiera zmiany dotyczące zasad wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem, tzn. zmiany te pozwolą gminom na ubieganie się o dofinansowanie bez dotychczasowego warunku wydzielenia z gminnego zasobu odpowiedniej liczby lokali socjalnych. Ma być również bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane gminom oraz związkom międzygminnym na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia oraz udziale gminy i związku międzygminnego w kosztach tworzenia lokali przez innego inwestora.

Wsparcie finansowe obejmować ma również przebudowy oraz remonty istniejących już noclegowni i schronisk dla bezdomnych. Umożliwiono także finansowanie tych samych przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej oraz udzielanie im wsparcia na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy.

W nowelizacji zaproponowano także bezzwrotne wsparcie finansowe, udzielane na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, które przeznaczone będą dla osób o niższych dochodach, uzyskujący dochody zbyt niskie, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe w warunkach komercyjnych lecz równocześnie zbyt wysokie, aby ubiegać się o lokal komunalny.

Źródło: PAP

Pt., 26 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska