Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poradnik - Standardy dostępności budynków

Poradnik - Standardy dostępności budynków fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w porozumienie z Fundacją Integracja przygotowało poradnik zawierający informacje ułatwiające projektowanie uniwersalne.

Podczas konferencji „Infrastruktura dostępna – standardy dostępności budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami"  zorganizowanej 28 listopada 2017 r. przez MIB i Fundację Integracja omawiano opracowywany dokument „Standardy dostępności budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami uwzględniając koncepcję uniwersalnego projektowania - poradnik".

Celem konferencji było zebranie opinii osób zajmujących się tematyką dostępności, które posłużą do dalszych prac nad dokumentem. Konferencja zorganizowana była w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, ustanowionego na dzień 3 grudnia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.

Poradnik to wytyczne dla architektów i inżynierów budownictwa w zakresie kompleksowego dostosowania projektowanych budynków do potrzeb osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. Dokument zakłada wskazania rozwiązań zmierzających do poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, co również będzie miało pozytywny wpływ na inne grupy społeczne, np. osoby starsze, czy rodziców z małymi dziećmi.

Poradnik opracowany został na podstawie obowiązujących przepisów oraz istniejących publikacji odnoszących się do tematyki dostępności, a także w oparciu o uwagi zgłoszone podczas konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych pierwotnej wersji dokumentu.

Dokument jest materiałem wyjściowym do dalszych działań mających na celu wypracowanie jak najbardziej optymalnych rozwiązań, uwzględniających możliwie najszerszą grupę użytkowników.

Każda przestrzeń powinna być dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, a pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu i innymi.

Poradnik pokazuje prawidłowe rozwiązania dla newralgicznych elementów budynku i jego najbliższego otoczenia z punktu widzenia osoby zmagającej się z różnymi dysfunkcjami. Poza wskazówkami określającymi sposób działania, dopuszcza także inne, korzystne dla osób z niepełnosprawnościami, rozwiązania architektoniczne, które zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania mają na celu poprawę dostępności.

Tekst poradnika dostępny jest TUTAJ.

Źródło: http://mib.gov.pl

Sob., 2 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska