Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O ubóstwie i wykluczeniu społecznym

O ubóstwie i wykluczeniu społecznym .

W 2016 r. 117,5 mln obywateli UE (23,4 proc.) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W latach 2009 - 2012 liczba ta sukcesywnie rosła, osiągając prawie 25 proc. unijnej populacji, od 2013 r. zaczęła się zmniejszać.

Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu. Wskazują one także na to, że ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego w ostatnich latach najbardziej spadło w Polsce - z 30,5 proc. w 2008 r. do 21,9 proc. w 2016. r. Na kolejnych miejscach znalazły się: Łotwa (spadek o 5,7 pkt. proc.) i Rumunia (spadek o 5,4 pkt. proc.).

17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ubóstwa. Także 17 października br. w Centrum Konferencyjnym Zielna Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie odbyła się konferencja pt.  „Umacnianie socjalnego wymiaru Unii Europejskiej – rola społeczeństwa obywatelskiego”. Zorganizowały ją Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych i Związek Federalny Parytetowego Związku Socjalnego.

Minister Manfred Huterer z Ambasady Niemiec w Polsce tłumaczył, że w Niemczech bieda dotyka głównie kobiet i osób z pochodzeniem imigranckim. Podobnie jest w Polsce. Choć, jak zaznaczył minister, wprowadzenie programu 500+ poprawiło nieco sytuację socjalną dzieci. Zauważał, że Komisja Europejska zdecydowała się iść w kierunku zmniejszania odsetka osób z ubóstwem. – Kwestia wykluczenia socjalnego i ubóstwa nie ma obywatelstwa – mówił.

O pilnej potrzebie wzmocnienia filaru socjalnego Unii Europejskiej mówił Jarosław Duda, przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP. Osiągnięcie tego celu mogłoby umożliwić wprowadzenie gwarantowanego dochodu w każdym kraju, czy rozwinięcie usług socjalnych, w tym opiekuńczych na rzecz seniorów, rodzin i dzieci. Senator podkreślał także znaczenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Organizacje socjalne, związki zawodowe, organizacje pracodawców powinny brać udział w dyskusji o przyszłości Unii. – Powinniśmy mieć na uwadze kluczową zasadę subsydiarności – tłumaczył.

Bartosz Otachel, doradca ds. ekonomicznych w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce opowiadał o Europejskim Filarze Praw sSocjalnych – nowej inicjatywie Komisji Europejskiej. Filar zakłada m.in. zwiększenie zatrudnienia. To pozwolić może na zniwelowanie problemów socjalnych. Kwestia zwiększania dostępności do pracy to np. zapewnienie kształcenia przez całe życia, równouprawnienia płci, równość szans, doradzenie poszukującym pracy. Filar zakłada bezpieczne i elastyczne zatrudnianie, wspieranie przechodzenia pracowników na umowy na czas nieokreślony, godziwe wynagrodzenie, ochronę przed zwolnieniem, w tym uprzedzanie pracowników o przysługujących im prawach już na etapie zatrudnienia. Filar mówi o prawie dzieci do wczesnej edukacji. Traktuje o zachęcaniu przez publiczne służby zatrudnienia osób do powrotu na rynek pracy. Zapewnia odpowiedni poziom emerytur. Wspomina o opiece długoterminowej i prawie do bezpieczeństwa mieszkaniowego. Daje wszystkim prawo do wody i usług sanitarnych. – We wszystkich tych usługach partnerzy społeczni są zachęcani do wymiany dobrych praktyk. Komisja Europejska ogłasza konsultacje z dość dużym wyprzedzeniem – podawał Bartosz Otachel.

Podczas spotkania rozmawiano również tym jakie są oczekiwania organizacji społeczeństwa obywatelskiego wobec Unii. Zwracano uwagę na mnogość jej organów, podstawowe założenia unijne, w tym rynek pracy i ochronę socjalną.

Niedz., 22 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska