Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wywiad środowiskowy z osobą chorą psychicznie

Wywiad środowiskowy z osobą chorą psychicznie fotolia.pl

W sytuacji, gdy cierpiący na chorobę psychiczną wnioskodawca nie chce lub nie może współdziałać w sporządzeniu wywiadu środowiskowego, prowadzący postępowanie organ winien wywiad taki przeprowadzić z członkami jego rodziny. Z istoty tego wywiadu wynika bowiem, iż obejmuje on ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i ich rodzin w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu. Wyrok WSA w Lublinie z 11 lipca 2013 r. sygn. II SA/Lu 383/13.

Sąd wskazał, że bierna, a nawet negatywna postawa skarżącego wobec zamiaru przeprowadzenia wywiadu środowiskowego nie zwalniała organu od obowiązku dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i nie mogła stanowić podstawy do obligatoryjnego zastosowania art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej. W tej sytuacji organ powinien był w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy w myśl art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 K.p.a., a w miarę możliwości przeprowadzić wywiad z rodziną skarżącego, dokonać oględzin miejsca zamieszkania i zebrać dane posiadane z urzędu.

Sąd zwrócił również uwagę na §4 rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (przypis. red. w momencie orzekania obowiązywało rozporządzenie z 2012 r., obecnie obowiązujące rozporządzenie powiela wcześniejsze regulację), który stanowi iż w przypadku gdy o przyznanie świadczenia ubiega się osoba, do której mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, i nie można, ze względu na stan jej zdrowia, uzyskać podczas wywiadu wymaganych informacji lub dokumentów pracownik socjalny odnotowuje ten fakt w kwestionariuszu wywiadu.

Źródło: CBOSA

Sob., 30 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel