Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wnioski o emeryturę też elektronicznie

Wnioski o emeryturę też elektronicznie fotolia.pl

Od września 2017 można już składać wnioski o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) na podstawie zmienionych przepisów.

Wniosek można składać przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz osobiście w każdej placówce ZUS, a także pocztą.

Na PUE ZUS udostępniony został wniosek ZUS RP 1E, który można wypełnić i wysłać elektronicznie. Do wysyłki niezbędny jest profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Oryginały dokumentów, które dołączane są do wniosku wysyłanego przez PUE ZUS, należy dostarczyć osobiście do placówki ZUS albo wysłać je pocztą.

Aby złożyć wniosek osobiście lub pocztą trzeba wypełnić odpowiedni druk. Wniosek o emeryturę w formie gotowego papierowego druku możesz pobrać w placówce ZUS.

Wniosek można samodzielnie wydrukować.

Wniosek o emeryturę (EMP) można znaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce Wzory formularzy.

Dla osób, które pracowały za granicą znajdują się tam również załącznik (EMZ), który należy dołączyć do wniosku o emeryturę.

Wnioski udostępniono w dwóch wersjach: do wypełniania tylko do wydruku do wypełnienia lub także wydruku.

W przypadku pytań lub wątpliwości, można skorzystać z usług doradcy ds. emerytalnych w placówce ZUS, który wyjaśni zasady przyznawania emerytury, poinformuje jakie dokumenty należy przygotować, a także pomoże skompletować i wypełnić wniosek o emeryturę. Doradca wyliczy także w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury na wskazany moment.

Źródło: zus.gov.pl

Pt., 8 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun