Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Korzyści z usług teleopiekuńczych

Korzyści z usług teleopiekuńczych fotolia.pl

Jak wynika z licznych raportów publikowanych przez EUROSTAT już dzisiaj ok. 15% całego społeczeństwa stanowią seniorzy, a do roku 2060 będą stanowić min. 40%. Wiele z tych osób prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Przewiduje się, że w 2030 r. ponad 53% gospodarstw będzie prowadzonych przez osoby w wieku co najmniej 65 lat.

Wobec istniejących problemów demograficznych, grupa osób w wieku 65+ staje się wyjątkowo istotna w kontekście opiekuńczych działań samorządowych.

Zadania samorządów lokalnych, wynikające z Polskiego prawodawstwa nakładają na nie obowiązek opieki nad seniorami w aspekcie medycznym, społecznym, kulturalnym oraz oświatowym. Osobie samotnej, która z powodu wieku lub choroby wymaga pomocy innych osób, a jest tej pomocy pozbawiona, przysługuje świadczenie w formie usług opiekuńczych, wspierających tę osobę w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych.

Obowiązki te do niedawna, w niewielkim zakresie spełniane były głównie przez umieszczanie seniorów w domach pomocy społecznej, gdzie seniorzy „wyrwani” ze swojego codziennego otoczenia nie zawsze dobrze się odnajdują , a koszty związane z utrzymaniem jednego seniora w takiej placówce znacznie obciążają budżety samorządów lokalnych.

W Europie, a w ostatnich latach również w Polsce coraz bardziej rozpowszechniają się usługi teleopiekuńcze, pozwalające na otoczenie seniorów opieką w ich własnym miejscu zamieszkania. Takie rozwiązania pozwalają samorządom na zmniejszenie wydatków na usługi opiekuńcze poprzez ograniczenie liczby personelu, przypadającego na daną grupę podopiecznych.

Wdrożenie programu teleopieki w gminie to nie tylko oszczędność dla gminy – jest to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo jej mieszkańców, którzy dostęp do pomocy mają przez cały czas a nie tylko w trakcie wizyty opiekuna.

Część samorządów lokalnych w zeszłym roku, robiąc mały kroczek w kierunku wdrożenia usług teleopiekuńczych zdecydowała się na wyposażenie swoich seniorów w tzw. „guziki SOS”, które można nosić na szyi i w razie potrzeby jednym kliknięciem wezwać pomoc. W sprzedaży są już jednak rozwiązania o wiele bardziej zaawansowane i to one, ze względu na swoją kompleksowość coraz chętniej wdrażane są przez gminy.

Przykładem jednego z kompleksowych programów do teleopieki dostępnym na Polskim rynku jest na dzień dzisiejszy mediAsystent®. Jego twórcy wraz z samorządami lokalnymi połączyli teleopiekę z nauką korzystania z tabletu, promując wśród seniorów codzienne korzystanie z narzędzi internetowych i zalet świata cyfrowego.

Więcej informacji odnośnie platformy teleopiekuńczej Gmina Zdrowia odnaleźć można tutaj.

Pt., 25 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska