Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Planowana jest kolejna nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Planowana jest kolejna nowelizacja ustawy o pomocy społecznej fotolia.pl

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Celem jest uporządkowanie i doprecyzowanie obowiązujących przepisów o pomocy społecznej dotyczących placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, w szczególności zaś wprowadzenie dodatkowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

W trakcie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni, zwrócono szczególnie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej otrzymało uwagi o konieczność wprowadzenia dodatkowego typu placówki udzielającej tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, niezdolnym do samoobsługi, ale nie wymagającym całodobowej opieki, a jedynie częściowej, tymczasowej pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej. Ponieważ uwaga dotyczyła materii ustawowej, nie mogła być uwzględniona w trakcie prac nad rozporządzeniem.

W projekcie proponuje się wprowadzenie zapisu, iż w szczególnie uzasadnionych przypadkach będzie można przyznać tymczasowe schronienie w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi osobom bezdomnym, które posiadają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, na okres oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej, nie dłużej jednak niż 4 miesiące.

Planuje się również wprowadzenie przepisów określających kiedy i na jakich zasadach gmina będzie dokonywała zgłoszenia do rejestru miejsc udzielania przez gminy tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych.

Projekt dostępny jest tutaj.

Pt., 11 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel