Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

BCC o projekcie ustawy o cudzoziemcach

BCC o projekcie ustawy o cudzoziemcach fotolia.pl

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Obszerne zmiany wynikają częściowo z konieczności wdrożenia do polskich przepisów regulacji wspólnotowych. Wprowadzają jednak również inne regulacje dotyczące m.in. wydawania zezwoleń na pobyt czasowy oraz wnioskowania o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (procedura jednolita). Jak ocenia Business Centre Club, dla pracodawców najbardziej niepokojące są zmiany dotyczące możliwości wprowadzenia limitów zatrudnienia cudzoziemców w danym roku kalendarzowym.

- Pozytywnie oceniamy zniesienie obowiązku zawarcia z cudzoziemcem, wnioskującym o zezwolenie na pracę i na pobyt w trybie jednolitym, umowy przed pozyskaniem przez cudzoziemca tego zezwolenia. Zmiana ta jest korzystna, ponieważ wskazywanie hipotetycznych, nieznanych pracodawcy dat rozpoczęcia pracy rodziło dotychczas wiele problemów (urzędy nie akceptowały umów przedwstępnych o pracę). Po wprowadzeniu zmian, wystarczająca będzie informacja o warunkach zatrudnienia. Pojawi się również rozporządzanie zawierające wykaz zawodów szczególnie pożądanych w polskiej gospodarce (kryterium będą w tym przypadku niedobory na rynku pracy). Dzięki temu, w ich przypadku, nie trzeba będzie przeprowadzać testu rynku pracy przy procedurze uzyskiwania zezwolenia na pobyt i na pracę. Uregulowane zostaną też inne przypadki (podobne do już przewidzianych zwolnień przy pozyskiwaniu zezwolenia na pracę) gdy test rynku pracy nie będzie wymagany – podaje BCC.

Zdaniem BCC projekt przewiduje również kilka niekorzystnych zmian dla przedsiębiorców. Przede wszystkim zakłada, że stroną każdego postępowania w sprawie udzielenia lub cofnięcia zezwolenia na pobyt czasowy jest wyłącznie cudzoziemiec. Nie będzie nim już podmiot powierzający pracę. - Niepokojąca jest również, przy obecnych realiach rynku pracy i deficycie pracowników, możliwość wprowadzenia limitów, które zamkną możliwość zatrudniania cudzoziemców. Zwłaszcza, że równolegle trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, która również wprowadzi zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców i również w niej przewidziano analogiczne rozwiązania dotyczące limitowania zatrudnienia cudzoziemców – ocenia Business Centre Club.

Źródło: www.bcc.org.pl/

Pt., 28 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska