Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakość życia osób starszych w Polsce

Jakość życia osób starszych w Polsce fotolia.pl

Główny Urząd Statystyczny przygotował informacje na temat jakości życia osób starszych w Polsce. W obliczu występującego w krajach europejskich zjawiska określanego jako starzenie się społeczeństw, badanie poszczególnych obszarów dotyczących warunków życia osób starszych ma szczególne znaczenie dla projektowania i prowadzenia polityk publicznych.

Zgodnie ze standardami EUROSTAT-u oraz OECD przyjęto, że osobami starszymi są osoby w wieku 65 i więcej lat. Dane o tej grupie zostały zestawione z analogicznymi danymi obejmującymi populację osób mających ukończone przynajmniej 16 lat.

W materiale przygotowanym przez GUS przedstawiono nie tylko wskaźniki obiektywnych warunków życia, ale także dotyczące stanów emocjonalnych, systemu wartości czy stylów życia. Dane dotyczą takich aspektów jak: sytuacja materialna, stan zdrowia, znajomość języków obcych, czytelnictwo, korzystanie z komputera i Internetu, formy spędzania czasu wolnego, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, aktywność w społecznościach lokalnych, kontakty społeczne, zaangażowanie w działalność różnych organizacji, zaufanie do ludzi i instytucji, system wartości, życie religijne, czy wreszcie odczuwany poziom dobrobytu.

Z broszurą GUS można zapoznać się tutaj.

Pt., 7 Lp. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska