Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Planowana reforma powiatowych urzędów pracy idzie w niewłaściwym kierunku

Planowana reforma powiatowych urzędów pracy idzie w niewłaściwym kierunku fotolia.pl

Zarówno Rada Powiatowej Izby Gospodarczej w Legionowie, jak i Powiatowa Rada Rynku Pracy w Legionowie nie popierają zapowiadanych przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej zmian prowadzących do włączenia powiatowych urzędów pracy do administracji rządowej.

- Uważamy, że dobra sytuacja na rynku pracy i rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia, to efekt skutecznych działań urzędów pracy we współpracy z samorządem terytorialnym i samorządem gospodarczym, jakim są organizacje przedsiębiorców - wynika ze stanowiska Rady Powiatowej Izby Gospodarczej w Legionowie z 17 maja br. W ocenie rady, samorządy przez lata współpracy wypracowały skuteczne sposoby współdziałania na lokalnym rynku pracy, z uwzględnieniem jego specyfiki. W ten sposób powstał sprawy system współpracy urzędów pracy z lokalnymi przedsiębiorcami i pracodawcami.

- Naszym zdaniem, zapowiadane zmiany to zbędna centralizacja, która zakłóci nie tylko pracę samych urzędów, ale wprowadzi również chaos na linii naszej współpracy – czytamy w stanowisku Rady Powiatowej Izby Gospodarczej w Legionowie. Rada uważa również, że proponowane zmiany nie mają merytorycznego uzasadnienia.

Podobnie do propozycji resortu pracy odnosi się Powiatowa Rada Rynku Pracy w Legionowie, która w stanowisku pojętym 17 maja br. zauważa, że dzięki bardzo dobrej współpracy władz samorządowych z urzędami pracy zrealizowanych zostało wiele programów i projektów, skutkujących stworzeniem miejsc pracy, ożywieniem gospodarczym czy wyrównaniem szans rozwojowych. W swoim stanowisku Rada podkreśla, że istotnym jest wypracowanie przez urzędy pracy mechanizmu współpracy z lokalnymi pracodawcami. A takie wieloletnie doświadczenie powoduje, że urzędy pracy nie mają problemów z pozyskiwaniem pracodawców chcących włączyć się aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Natomiast cel, jaki ma przyświecać zapowiadanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reformie, czyli aktywizacja bezrobotnych może być osiągnięty w bez ich centralizacji.  

Pon., 12 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska