Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program „Za życiem” – konsultacje +

Program „Za życiem” – konsultacje + fotolia.pl

Mieszkania chronione, aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych, zwiększenie liczby asystentów rodziny oraz opieka wytchnieniowa, zwiększenie dostępu do środowiskowych domów samopomocy – to tylko niektóre z nowych form wsparcia, które czekają osoby niepełnosprawne i ich otoczenie.

Zaplanował je resort rodziny, pracy i polityki społecznej, a mówiono o nich 17 maja br. w Warszawie podczas konferencji otwierającej cykl konsultacji społecznych dotyczących zmian wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

Udział w spotkaniu wzięli m.in.: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Konsultacje będą trwały do marca przyszłego roku. Przeprowadzi je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Caritas Polska.

Minister rodziny zapowiada, że resortowi zależy, aby wsparciem objąć nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także ich bliskich. Wprowadzenie nowych form wsparcia wymaga znowelizowania kilku ustaw. Chcemy takich rozwiązań, które spotkają się z akceptacją środowiska osób niepełnosprawnych. Dlatego wspólnie z Caritas Polska rozpoczęliśmy szerokie konsultacje.

Jak informowała Krzysztof Michałkiewicz, konsultacje mają być pogłębione i kompleksowe, a także otwarte dla wszystkich, zwłaszcza dla środowiska osób niepełnosprawnych, przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, czy niepełnosprawnością.

Wśród różnych form wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, które planuje resort znalazły się m.in. mieszkania chronione, które mają pomóc osobom niepełnosprawnym w usamodzielnieniu.

Będą także wprowadzone ułatwienia dla opiekunów niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy. Mają zostać stworzone preferencyjne warunki do podejmowania działalności gospodarczej oraz zachęty dla bezrobotnych do zakładania działalności polegającej albo na prowadzeniu żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych, albo na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania.

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych będą mieli możliwość skorzystania z subsydiowanego zatrudnienia, jak również podjęcia pracy w formie telepracy. Z kolei tym opiekunom, którzy nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego, zostanie zapewniony bezpośredni dostęp do usług i instrumentów rynku pracy. Na aktywizację zawodową opiekunów osób niepełnosprawnych z Funduszu Pracy zostanie przeznaczone w tym roku ponad 23 mln złotych.

Celem Ministerstwa jest również zwiększenie liczby asystentów rodziny, którzy – po uchwaleniu ustawy o wsparciu kobiet i rodzin, a następnie programu „Za życiem” – stali się odpowiedzialni za koordynację poradnictwa dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu. Liczba asystentów rodziny miałaby wzrosnąć z 3905 do 4400.

W ramach pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin zaplanowano utworzenie w każdym powiecie ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych, umożliwiających objęcie wsparciem osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku do 7 lat.

Członkowie rodziny będą mogli liczyć na wsparcie w opiece nad osobą niepełnosprawną poprzez możliwość uzyskania pomocy w formie tzw. opieki wytchnieniowej. Ma ona polegać na wsparciu w załatwieniu codziennych spraw, czy zastępstwie członka rodziny/opiekuna w przypadku jego odpoczynku lub podjęcia pracy. Przewidziano 120 godzin rocznie takiej pomocy.

Zgodnie z informacjami resortu, w 2017 r. na realizację programu zaplanowano 511 mln zł. W latach 2017-2021 na program zostanie przeznaczonych łącznie 3,7 mld zł. Zgodnie z zapewnieniami Mirosława Przewoźnika, dyrektora Biura pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program jest wypłacalny gdyż rząd zabezpieczył na nie odpowiednie środki.

Sob., 20 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska