Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

1% dla NGO i dla emerytów i rencistów

1% dla NGO i dla emerytów i rencistów fotolia.pl

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Najważniejsza zmiana daje szansę organizacjom pożytku publicznego, które spóźnią się ze złożeniem sprawozdania finansowego.

Aktualnie organizacje pożytku publicznego mają obowiązek złożenia wymaganych sprawozdań do 15 lipca (mające rok obrotowy inny  niż kalendarzowy – do 30 listopada). Jeśli nie złożą w terminie sprawozdań - nie znajdą się w wykazie, publikowanym przez MRPiPS do 15 grudnia. Przekreśla to szanse na ubieganie się o 1% podatku. Po zmianach, jeśli organizacja wykaże, że spóźnienie wynikało nie z jej winy lub powstało z przyczyn od nich niezależnych, mogą one zostać dopisane do wykazu. Dzięki temu będą mogły starać się o 1% podatku. Zmiana jest ważna dla ok. 9 tys. organizacji pożytku publicznego, działających w Polsce. Nowelizacja wchodzi w życie w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia.

1% także od emerytów i rencistów

Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, będą mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Nowelizację ustawy podpisał dziś Prezydent RP. Rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy, na podstawie dokumentów, dostarczonych przez ZUS. 

To znaczne ułatwienie. Do tej pory rencista, chcący podzielić się swoim podatkiem, musiał wypełniać PIT-37, na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS. Nowe rozwiązanie spowoduje, że część osób starszych, obawiających się do tej pory komplikacji przy wypełnianiu dokumentów, zdecyduje się na przekazanie 1%. Takich podatników może być nawet 11 mln.

Znowelizowana ustawa wchodzi w życie 15 marca 2017 r., a więc rzutem na taśmę, aby jeszcze skorzystać z tej możliwości za rok ubiegły..

Źródło: mpips.gov.pl

Pt., 17 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun