Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Za życiem” - zadania samorządów (cz. 8)

„Za życiem” - zadania samorządów (cz. 8) fotolia.pl

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” przewiduje wprowadzenie usługi „Pomoc w domu” – w ramach prac społecznie użytecznych.

Odbiorcą wsparcia mają być rodzice i opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Podmiotami realizującymi usługę mają być powiatowe urzędy prace we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (umowa). Pomoc ma przysługiwać w wymiarze nie większym niż 10 godzin miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia osoby bezrobotnej skierowanej do prac społecznie użytecznych będzie wynosiła minimum 8,10 zł za godzinę pracy. Starosta ma refundować gminie ze środków Funduszu Pracy  do 100% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu, który zostanie skierowany do wykonania pracy. Koordynatorem udzielania wsparcia będą ośrodki pomocy społecznej (identyfikacja rodzin uprawnionych, ewentualnie kontrola realizacji działań przez osoby bezrobotne).

Program przewiduje również działania na rzecz zatrudnienia członków rodzin opiekujących się osobą niepełnosprawną poprzez możliwość skorzystania z następujących instrumentów:

  • Zatrudnienie subsydiowane – pracodawca zatrudniający osobę opiekującą się co najmniej jedną osobą niepełnosprawną, będzie mógł otrzymać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, w wysokości nieprzekraczającej kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • Umożliwienie bezrobotnym opiekunom osób niepełnosprawnych podjęcie pracy w domu, w ramach telepracy. Pracodawca lub przedsiębiorca, który zatrudni bezrobotnego opiekującego się osobą niepełnosprawną, o której mowa powyżej, będzie mógł otrzymać grant na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy w wysokości do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, Ponadto przewiduje się umożliwienie wykonywania pracy w formie telepracy, na wniosek pracownika opiekującego się osobą niepełnosprawną także w przypadkach, gdy taka forma wykonywania pracy nie jest stosowana u pracodawcy na podstawie porozumienia.

Wprowadzenie omawianej usługi wymaga nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy a przypadku rozwiązań dotyczących telepracy również Kodeksu pracy.

Niedz., 5 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel