Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Za życiem” - zadania samorządów (cz. 7)

„Za życiem” - zadania samorządów (cz. 7) fotolia.pl

Kontynuujemy temat o zadaniach jednostek samorządu terytorialnego przewidzianych w Programie kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Kolejnym zadaniem powiatów wskazanym w Programie, w którego wprowadzenie będzie wymagało sporych zmian w obowiązujących przepisach, będzie zabezpieczenie opieki dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie członków rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym poprzez w formie opieki wytchnieniowej.

Zgodnie z założeniami przyjętymi w Programie opieka wytchnieniowa będzie przysługiwała w związku z:

  • ze zdarzeniem losowym,
  • pomocą w załatwieniu codziennych spraw lub potrzebą odpoczynku opiekuna,
  • uczestnictwem członka rodziny w aktywizacji zawodowej organizowanej przez powiatowy urząd pracy,
  • podjęciem przez członka rodziny zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Beneficjentami wsparcia mają być opiekunowie (o dochodzie nieprzekraczającym miesięcznie 1200 zł netto na osobę w rodzinie) dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Opieka wytchnieniowa ma być poprzez zapewnienie usług w dziennych ośrodkach wsparcia, placówkach całodobowych, jednostkach systemu oświaty, lub poprzez zawarcie umowy z organizacją pozarządową na usługi, w tym indywidualne. Opieka będzie mogła być realizowana również poprzez uczestnictwo osoby niepełnosprawnej w różnorodnych formach wypoczynku zorganizowanego.

Samorząd powiatowy będzie mógł ubiegać się o uzyskanie wsparcia kadrowego, w formie subsydiowanego zatrudnienia osób bezrobotnych skierowanych przez powiatowy urząd pracy. Osoby kierowane przez urząd pracy będą musiały posiadać odpowiednie kompetencje lub zostać uprzednio przeszkolone. Zadaniem ich będzie stała lub doraźna pomoc rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym. Organizacja pozarządowa, będąca pracodawcą, będzie mogła ubiegać się o uzyskanie wsparcia w formie subsydiowanego zatrudnienia osób bezrobotnych skierowanych przez powiatowy urząd pracy. Planuje się również, że usługi indywidualne mogą być realizowane  przez rodziny wspierające w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, po podpisaniu porozumienia przez samorząd gminy z samorządem powiatowym.

Niedz., 29 St. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel