Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieefektywna aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych

Nieefektywna aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych fotolia.pl

NIK  przedstawił informacje dotyczącą kontroli  wykorzystania środków na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Wynika z niej, że programy aktywizacyjne skierowane do tej grupy są nieefektywne. Rośnie liczba osób niepełnosprawnych, które rejestrują się w urzędach pracy, jednocześnie maleje liczba zatrudnionych.

W latach 2007-2010 (I półrocze) Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansował 5 dużych programów wspierających aktywizację osób niepełnosprawnych. W ramach tych programów oraz innych, mniejszych przedsięwzięć, organizacje pozarządowe otrzymały prawie 300 mln zł. NIK ocenia, że środki te zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Na pozytywną ocenę zasługuje także fakt, że PFRON prowadził akcje promocyjne rozpowszechniające wiedzę o wdrażanych programach. Jednakże wdrażane programy miały wady. Przede wszystkim zabrakło rzetelnej analizy potrzeb oraz grup docelowych. Zastrzeżenia Izby budzi także brak oceny efektywności poszczególnych programów. W przypadku programu „Trener Pracy” cel programu został sformułowany w taki sposób, że był niemierzalny, co praktycznie uniemożliwiło określenie stopnia jego realizacji. NIK zwraca także uwagę, że choć w większości skontrolowanych urzędów pracy liczba zarejestrowanych osób niepełnosprawnych z roku na rok rosła, to jednocześnie malała efektywność instrumentów sprzyjających ich zatrudnianiu. Na przykład odsetek stażystów, którzy zostali zatrudnieni po odbyciu dofinansowywanego przez PFRON stażu, spadł z 71,5 proc. w 2007 r. do 36 proc. w roku 2010.

NIK zwraca również uwagę na istotne przeszkody utrudniające niepełnosprawnym dostęp do urzędów. Poważne bariery architektoniczne wystąpiły w połowie skontrolowanych przez NIK budynków. Wśród nich były urzędy miast, urzędy gmin i powiatowe urzędy pracy. Dzięki działaniom dostosowawczym usunięto tam bariery z głównych pomieszczeń. Jednak pozostałe pomieszczenia i kondygnacje nie zostały do tej pory odpowiednio przystosowane. Z tego powodu wielu urzędów w dalszym ciągu nie można uznać za miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Na  podstawie: http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-zatrudnieniu-osob-niepelnosprawnych.html

Wt., 26 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna