Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

293 miliony na przeciwdziałanie narkomanii

293 miliony na przeciwdziałanie narkomanii fotolia.pl

Ponad 293 miliony zł przeznaczono z budżetu państwa na inicjatywy związane z przeciwdziałaniem narkomanii. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016, przedłożone przez ministra zdrowia. Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii będzie realizowany w latach 2011-2016. Podstawowym zadaniem Programu jest ograniczenie używania narkotyków i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów społecznych i zdrowotnych z tym związanych.

Szacowana liczba osób używających narkotyków w Polsce wynosi pomiędzy 100 tys. - 125 tys. Na podstawie danych statystycznych stacjonarnego lecznictwa psychiatrycznego obserwuje się powolny wzrost liczby leczonych  z powodu uzależnienia. W 2008 roku do lecznictwa stacjonarnego przyjęto 12 627 osoby. Trzy czwarte chorych to mężczyźni, jedna trzecia leczonych jest w wieku 16-24 lata. Najwięcej osób boryka się z problemem opiatów (17,2%), na kolejnych miejscach są nadużywający leki uspokajające i nasenne (11%), środki z grupy amfetamin (4,4%), przetwory konopi (2,9%).

Wyniki ostatnich badań ogólnopolskich wskazują na stabilizację i powolny spadek rozpowszechnienia używania narkotyków wśród młodzieży szkolnej.  Z badań CBOS „Konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną. Młodzież 2008.” wynika, że większość badanych (85%) deklaruje, iż w ciągu roku poprzedzającego badanie nie eksperymentowała z narkotykami. Najbardziej rozpowszechnionymi substancjami psychoaktywnymi używanymi przez młodych ludzi chociaż raz w życiu są: marihuana i haszysz, leki uspokajające i nasenne bez zaleceń lekarza oraz amfetamina. 3,5% badanych przyznała się do stosowanie tzw. dopalaczy, co jest porównywalne z używaniem chociaż raz w życiu grzybów halucynogennych, sterydów anabolicznych oraz leków przeciwkaszlowych. Co cztery lata, w ramach międzynarodowego Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach ESPAD, przeprowadzane są badania uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych oraz klas drugich szkół ponadgimnazjalnych.

Celem badania jest pomiar natężenia zjawiska używania przez młodzież substancji psychoaktywnych. Jak wynika z badań z 2007 roku, zmniejszyła się liczba młodych osób sięgających po środki odurzające, jednakże aż 11% uczniów młodszych i 17,4% uczniów starszych (wyniki badań z 2003 roku to odpowiednio 14,5% i 26,1%) sięgnęło po konopie indyjskie. Na drugim miejscu znajdują się leki uspokajające i nasenne przyjmowane bez przepisu lekarza. Po narkotyki częściej sięgają chłopcy niż dziewczęta. Należy zaznaczyć, że większość młodzieży jest dobrze zorientowana w zakresie ryzyka szkód zdrowotnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
Program będzie realizowany w pięciu obszarach: profilaktyka; leczenie, rehabilitacja, ograniczenie szkód zdrowotnych i reintegracja społeczna; ograniczenie podaży; badania i monitoring oraz współpraca międzynarodowa.

Celem działań profilaktycznych jest zmniejszenie popytu na narkotyki w naszym kraju. Podejmowane będą przede wszystkim inicjatywy edukacyjne dotyczące  konsekwencji prawnych, zdrowotnych i społecznych używania narkotyków oraz wzmocnienie systemu profilaktyki. W obszarze leczenia, rehabilitacji, ograniczania szkód zdrowotnych i reintegracji społecznej głównym celem jest poprawa jakości życia osób używających narkotyków szkodliwie i osób uzależnionych. Osiągnięcie tego celu planowane jest poprzez profesjonalizację programów leczenia, zwiększenie dostępności leczenia substytucyjnego, rozwój programów redukcji szkód, zmniejszenie przypadków bezdomności i bezrobocia wśród osób używających narkotyków szkodliwie oraz osób uzależnionych.

W obszarze redukcji podaży na narkotyki celem głównym jest ograniczenie produkcji, obrotu i dostępności środków odurzających oraz substancji psychotropowych. Zaplanowano czynności zmierzające do zwalczanie przestępczości narkotykowej. Największym problemem w Polsce jest produkcja amfetaminy, gdyż wzrasta liczba przestępstw dotycząca wytwarzania, obrotu i przemytu prekursorów.

W obszarze badań i monitoringu celem głównym jest wsparcie analityczne realizacji Programu.  Uwzględnia ono monitorowanie sytuacji epidemiologicznej; ocenę instytucjonalnych i społecznych postaw wobec narkotyków i narkomanii; pracę nad rozwojem i konsolidacją systemu informacji o substancjach psychoaktywnych oraz środkach zastępczych. W obszarze współpracy międzynarodowej celem głównym jest wzmocnienie pozycji Polski na forum międzynarodowym w zakresie ograniczania problemu narkotyków i narkomanii. Zaplanowano uczestnictwo w pracach instytucji unijnych zajmujących się ograniczeniem podaży i popytu na narkotyki, rozwój współpracy bilateralnej z państwami z poza Unii Europejskiej .

Pon., 28 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna