Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Specustawa koronawirusowa: będą zmiany dotyczące harmonogramów z Prawa geologicznego i górniczego

Specustawa koronawirusowa: będą zmiany dotyczące harmonogramów z Prawa geologicznego i górniczego fotolia.pl

W ustawie z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 330, Sejm IX kadencji; druk senacki nr 101, Senat X kadencji), a dokładniej w jej art. 72 pkt 54 zawarto nowy art. 15zzzs specutawy koronawirusowej, czyli ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis ten dotyczy szczególnego rozwiązania dot. prac geologicznych, które nie mogą być aktualnie wykonywane.

Zakres rozwiązania

Według ww. art. 15zzzs specustawy koronawirsuowej prace geologiczne, w tym roboty geologiczne, wykonywane na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze, które nie mogą być wykonane zgodnie z harmonogramem określonym w koncesji lub projekcie robót geologicznych ze względu na obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, mogą zostać wykonane w terminie późniejszym, bez potrzeby zmiany koncesji lub projektu robót geologicznych, do czasu upływu terminu obowiązywania koncesji lub czasu, na jaki został zatwierdzony projekt robót geologicznych lub terminu określonego w projekcie robót geologicznych podlegającym zgłoszeniu staroście albo ministrowi właściwemu do spraw środowiska.

Ustawodawca nie przesądza wprost, czy przepis ten wyłącza stosowanie regulacji dot. zmiany koncesji albo zatwierdzenia dodatku do projektu robót geologicznych – jednak w mojej ocenie redakcja przepisu art. 15zzzs specustawy wskazuje na to, że rozwiązania te nie są wyłączone. Stąd też jest to rozwiązanie, z którego może strona może skorzystać; natomiast nie wyklucza ono możliwości normalnych działań i rozstrzygnięć dot. zmian koncesji czy projektu robót ze strony organu administracji geologicznej. Szczególnie, że trzeba podkreślić, iż przepis – co jest przesądzone wprost w jego treści – nie wydłuża przecież terminu obowiązywania koncesji lub czasu, na jaki został zatwierdzony projekt robót geologicznych.

Wejście w życie

Art. 72 pkt 54 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w zakresie dodawanego do specustawy art. 15zzzs wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czw., 16 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel