Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirusowe zmiany prawa a pozwolenia wodnoprawne i zgody wodnoprawne

Koronawirusowe zmiany prawa a pozwolenia wodnoprawne i zgody wodnoprawne fotolia.pl

Kolejne zmiany prawne związane z epidemią koronawirusa przyniosą nowelizację ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Rozszerzony zostanie katalog przypadków, w których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego albo dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego.

Co dokładnie się zmieni?

W ustawie z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 330, Sejm IX kadencji; druk senacki nr 101, Senat X kadencji) zawarty został art. 56. Przepis ten znowelizuje art. 395 pkt 4 Prawa wodnego. Dziś traktuje on o tym, że pozwolenie albo zgłoszenie nie jest wymagane w odniesieniu do wykonania pilnych prac zabezpieczających w okresie powodzi. Według omawianej zmiany pozwolenia albo zgłoszenia nie będzie wymagało: wykonanie pilnych prac zabezpieczających w okresie powodzi, klęski żywiołowej, ogłoszonych stanów zagrożenia epidemicznego, epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Lepiej późno niż wcale

Tym samym większość treści art. 395 pkt 4 będzie dotyczyć sytuacji, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, co jest świetnym przykładem doraźnego tworzenia przepisów prawa – gdyż pierwotnie przepis dotyczył przecież powodzi. Z drugiej strony trzeba podkreślić, że proponowaną zmianę, tj. wyjście poza kwestie powodziowe należało rozważyć już przy tworzeniu nowego Prawa wodnego, gdyż dotychczasowe brzmienie art. 395 pkt 4 jest niczym innym jak powtórzeniem treści art. 124 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.

Wejście w życie

Art. 56 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia  wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czw., 16 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel