Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zadania starosty a pomoc organizacjom pozarządowym

Zadania starosty a pomoc organizacjom pozarządowym fotolia.pl

Jak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustawy z druku sejmowego nr 299 (art. 1 pkt 14 dodający art. 15zze) starosta będzie mógł przyznać organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.

Ponieważ powołany przepis ma charakter fakultatywny nie będzie to zadanie obowiązkowe.

Jakie podmioty mogą skorzystać z dofinansowania?

Z dofinansowania mogą skorzystać:

  • organizacje pozarządowe
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  • spółdzielnie socjalne;
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Jak rozumieć pojęcie pracownika?

Pracownikiem w rozumieniu powołanego artykułu jest:

  • osoba fizyczna, która pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy,
  • osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia
  • osoba która wykonują pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.

Jak rozumieć pojęcie spadku przychodów?

Przez spadek przychodów z działalności statutowej rozumie się zmniejszenie przychodów z tej działalności obliczone jako stosunek łącznych przychodów z działalności statutowej w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych przychodów z działalności statutowej z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego

Zadania urzędów pracy związane z udzieleniem dofinansowania

Nabór wniosków będzie ogłaszał dyrektor powiatowego urzędu pracy. W ciągu 14 dni od tej daty organizacje pozarządowe lub wskazane podmioty będą mogli składać wnioski do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę. Co bardzo ważne organizacja pozarządowa lub wskazane podmioty nie będą mogły otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Treść wniosku

We wniosku organizacje pozarządowe lub wskazane podmioty będą musiały złożyć oświadczenia dotyczące: spadku przychodów z działalności statutowej, niezalegania w regulowaniu wskazanych danin publicznych do końca trzeciego kwartału 2019 r., zatrudnianiu pracowników objętych wnioskiem, wysokości wynagrodzeń każdego pracownika i należnych składek na ubezpieczenia społeczne, numeru rachunku bankowego albo numeru rachunku w SKOK właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Wniosek będzie musiał zawierać także oświadczenie o odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń, o treści wskazanej w komentowanym przepisie. Informacja, że to sam składający jest zobowiązany zawrzeć we wniosku opisywaną klauzule wskazuje, że to organizacje pozarządowe lub wskazane podmioty sporządzają wniosek i składają go we właściwym PUP-ie. 

Jaka będzie wysokość dofinansowania?

Dofinansowanie w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej:

  • co najmniej 30% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  • co najmniej 50% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  • co najmniej 80% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

Podstawa wypłaty dofinansowania

Dofinansowanie będzie wypłacane w okresach miesięcznych, po złożeniu przez organizację pozarządową lub wskazany podmiot oświadczenia (do którego stosuje się opisane powyżej wytyczne związane z obowiązkiem zamieszczenia oświadczenia o odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń) oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową oraz kosztach wynagrodzeń każdego z tych pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, według stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie jest wypłacane.

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie organizacje pozarządowe lub wskazane podmioty będą zobowiązane do utrzymania zatrudnienia pracowników objętych tą umową przez okres trwania dofinansowania i po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi. W przypadku niedotrzymania tego warunku, starosta wezwie organizację pozarządową lub wskazany podmiot do zwrotu dofinansowania bez odsetek, odsetek proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika. Organizacja pozarządowa lub wskazany podmiot będzie zobowiązany zwrócić dofinansowania w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania.

Czas trwania dofinansowania

Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane od dnia złożenia wniosku, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Z tym, że Rada Ministrów w formie rozporządzenia może przedłużyć ten okres.

Pon., 30 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka