Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pielęgniarki z 5-letnią przerwą w zawodzie szybciej powrócą do pracy

Pielęgniarki z 5-letnią przerwą w zawodzie szybciej powrócą do pracy fotolia.pl

Do pierwszego czytania został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sytemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19. Projekt zakłada zmiany w kilkudziesięciu ustawach.

W ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej zaproponowano umożliwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne, posiadające co najmniej 5-letnią przerwę w jego wykonywaniu w trybie uproszczonym, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej.

Rząd zwraca uwagę, że ze względu na zwiększone ryzyko objęcia kwarantanną pielęgniarek i położnych aktualnie udzielających świadczeń zdrowotnych oraz biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby pielęgniarek i położnych, których pomoc w obecnej sytuacji może przyczynić się do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli koniecznym jest wprowadzenie możliwości szybszego powrotu do zawodu pielęgniarek, których przerwa w wykonywania zawodu wyniosła ponad 5 lat.

Ponadto, w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 o publicznej służbie krwi zaproponowano, aby w przypadku wystąpienia epidemii, zagrożenia epidemiologicznego, szerzenia się choroby zakaźnej czynności związane z pobieraniem krwi i jej składnikami mogły wykonywać pielęgniarki, które: przeprowadziły, pod nadzorem lekarza, co najmniej 100 kwalifikacji dawców do oddania krwi lub jej składników oraz posiadają prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki.

Uzasadnieniem tej zmiany jest fakt, iż lekarze pracujący w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi albo znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zarażenia się chorobą zakaźną (osoby 60+) albo też np. z uwagi na zwiększoną zachorowalność, ich pomoc niezbędna jest w innych podmiotach leczniczych w związku z brakami kadrowymi w grupie zawodowej lekarzy.

Z całością ustawy można zapoznać się tutaj.

Czw., 26 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek