Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego – jakie zmiany nas czekają?

Nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego – jakie zmiany nas czekają? fotolia.pl

13 lutego 2020 roku Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw. 283 posłów było za przyjęciem zmian. Co konkretnie się zmieni?

Nowe przepisy to przede wszystkim mniej biurokracji dla geodetów. Przepisy mają bowiem znieść nadmierne ograniczenia, które występują w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych. Sposób pobierania opłat z dokumenty potrzebne geodetom do pracy zostanie znacznie uproszczony. Nowością będzie też możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni.

Jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi skróci się o dwie trzecie – średnio z 60 do 18 dni. 

Duże zmiany nastąpią też w sposobie dostępu do danych przestrzennych. Po wejściu w życie nowych przepisów, będzie można pobrać je bezpłatnie ze strony GEOPORTAL.GOV.PL. Chodzi o takie dane jak dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu czy podstawowe dane o działkach i budynkach. Do tej pory ich pozyskanie odbywało się na wniosek i za wniesieniem opłaty. Powyższa zmiana była postulowana zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby indywidualne.

Informacje, zawarte w ewidencji gruntów i budynków będą aktualizowane na podstawie materiałów, które znajdują się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym – z urzędu (czyli bez konieczności składania wniosku). Rozwiązanie to usprawni proces aktualizacji danych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków. Z ewidencji gruntów i budynków usunięta zostanie też informacja, która znajduje się w innych rejestrach państwowych. Zmiany obejmą też procedurę uzyskiwania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Doprecyzowane będą też relacje prawne między wykonawcami tych prac, a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej.

Zmiany, jakie czekają nas w tym zakresie, przysłużą się również usprawnieniu procesu inwestycyjnego. Obywatele i przedsiębiorcy będą mieli ułatwiony dostęp do danych planistycznych i będą mogli zapoznać się z ich treścią przez internet. Znowelizowane prawo będzie bowiem zakładało obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego, wraz z określeniem ich minimalnego zakresu.

Rozwiązania te przyczynią się do powstania jednolitych w skali kraju zbiorów, które opisują zasięgi aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Czw., 20 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska