Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Temat budżetów obywatelskich w Sejmie

Temat budżetów obywatelskich w Sejmie fotolia.pl

Funkcjonowanie budżetów partycypacyjnych (obywatelskich) stało się tematem spotkania sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas posiedzenia, które odbyło się 12 lutego br.

Komisja rozpatrzyła informację NIK w przedmiotowej sprawie, którą przedstawił wiceprezes NIK – Tadeusz Dziuba.

Pierwszy budżet obywatelski powstał w 2011 r. w Sopocie, ale ustawową regulację instytucja ta uzyskała dopiero w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Chociaż udział budżetów partypacyjnych wynosi od 0,2 do 1,5% budżetów jednostek samorządu terytorialnego, instytucja ta sprawdziła się jako ważna forma konsultacji społecznych i demokracji bezpośredniej.

NIK stwierdziła, że 80% projektów zrealizowano prawidłowo.

W dyskusji posłowie pozytywnie ocenili zarówno raport NIK jak i samą instytucję budżetu partypacyjnego. Widzieli jednak potrzebę doprecyzowania przepisów ustawowych, bowiem nadzór prawny wojewodów różnie interpretuje np. określenie kręgu podmiotów mogących zgłaszać projekty (sprawa określenia wieku osób mających takie prawo). 

Źródło: www.sejm.gov.pl

Czw., 13 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka