Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spokojniejszy przebieg wyborów samorządowych

Spokojniejszy przebieg wyborów samorządowych fotolia.pl

14 marca br. Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła informację Państwowej Komisji Wyborczej na temat przebiegu wyborów samorządowych w 2018 r.

Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, poinformował, że zgłoszono mniejszą liczbę protestów wyborczych niż we wcześniejszych wyborach – są one obecnie rozpatrywane przez sądy. - W zasadzie zarzuty dotyczyły błędów przy obliczaniu głosów.– mówił. To typowe zarzuty. Mniejsza liczba protestów była miłym zaskoczeniem, co – jak mówił sędzia Hermeliński - świadczy o tym, że procedury wyborcze są przyzwoicie przeprowadzane przez komisje wyborcze.

Przewodniczący PKW podkreślił znaczenie ostatniej nowelizacji kodeksu wyborczego, wykorzystującej doświadczenia wyborów samorządowych.

- Szereg rozwiązań ułatwi działanie PKW przy najbliższych wyborach samorządowych oraz wyborach do parlamentu. Nie wszystkie nasze postulaty zostały uwzględnione, ale liczymy na to będziemy, że z czasem  mogli zyskać akceptację kwestii, które podnosimy. – podawał.

W jej wyniku nie będzie dwóch komisji wyborczych w wyborach parlamentarnych i prezydenckich oraz będzie większa elastyczność ich tworzenia (możliwość uzupełnienia składu komisji, kandydatów mogą zgłaszać wyborczy). Konieczność powołania dwóch komisji zostanie tylko przy wyborach samorządowych.

Kwestią do zmiany jest np. prekampania, czy przekazywanie protokołów głosowania.

W dyskusji pytano o protesty, m.in. o to, czy brak ostemplowania karty nie powinien być traktowany jako przestępstwo.

Podnoszono potrzebę powrócenia od powoływania obwodowych komisji wyborczych przez wójtów/burmistrzów oraz rezygnacji z dwóch komisji także w wyborach samorządowych.

Pt., 22 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska