Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gospodarowanie wodami w latach 2016-2017

Gospodarowanie wodami w latach 2016-2017 fotolia.pl

Ochrona przeciwpowodziowa, niedostateczne zasoby wody i wciąż zbyt małe nakłady finansowe w tym obszarze – to najważniejsze wątki „Informacji o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2016-2017”, opracowanej przez Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, przedłożonej Sejmowi.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej najważniejsze fragmenty tego dokumentu referował Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w resorcie gospodarki morskiej. Jak zaznaczył: „Jeżeli chodzi o stan zasobów wodnych oraz ich wykorzystanie, od kilku lat zmagamy się z suszą. Rok 2016 został zaliczony do suchych. Rok 2017 został zaliczony do przeciętnych. Rok 2015 był zaliczony do skrajnie suchych. W latach 2016–2017 nie nastąpił znaczący przyrost pojemności zbiorników retencyjnych. W tym okresie dużym zbiornikiem wodnym, który został oddany do użytku, był zbiornik wodny Świnna Poręba o pojemności całkowitej 161 mln m3. Szacuje się, że łączna objętość zmagazynowanej wody w istniejących zbiornikach retencyjnych w Polsce wynosi około 4 mld metrów sześciennych, co stanowi niewiele ponad 6,5% objętości średniego rocznego odpływu z wielolecia i nie daje pełnej możliwości ochrony przed powodzią i suszą.”

Mowa była także o inwestycjach przeciwpowodziowych, w tym tej obecnie największej – tj. budowie zbiornika Racibórz Dolny na rzece Odrze. Gospodarzem tej inwestycji jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. „W roku 2017 zrealizowano roboty konieczne i zabezpieczające wypłatę roszczeń podwykonawców oraz wybrano nowego wykonawcę robót budowlanych, ponieważ gospodarz, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, musiał odstąpić od umowy z poprzednim wykonawcą. […] Prace przebiegają w sposób niezagrożony. Generalny wykonawca nie zgłasza żadnych opóźnień oraz problemów z terminowym oddaniem zbiornika, który jest zbiornikiem najbardziej zabezpieczającym przed powodzią na Odrze.” – tak przebieg prac opisywał wiceminister Witkowski.

Natomiast z treści samej „Informacji…” warto wyróżnić jeden z końcowych fragmentów: „Środki przeznaczane przez budżet państwa na utrzymanie wód i urządzeń wodnych są od wielu lat dalece niewystarczające. W latach 2016-2017 większość środków na utrzymanie majątku Skarbu Państwa i inwestycje regionalnych zarządów gospodarki wodnej pochodziła z rezerw celowych budżetu państwa”.

Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie „Informacji…”.

Z pełną treścią „Informacji o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2016-2017” można zapoznać się tutaj.

Pt., 8 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel