Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kompromisowe zmiany w POŚ – uwzględniono zdanie m.in. ZPP

Kompromisowe zmiany w POŚ – uwzględniono zdanie m.in. ZPP fotolia.pl

Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska, stanowiącą realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca 2018 roku (K 2/17). W stosunku do pierwotnego projektu, o którym pisaliśmy tutaj, uchwalona nowelizacja ma charakter zdecydowanie kompromisowy.

Przypomnijmy, że wedle pierwszej wersji senackiej inicjatywy ustawodawczej miały ożyć roszczenia, które wygasły nawet 15 lat temu. W uchwalonej ustawie nie ma śladu po tego typu postanowieniach – zniknęły one jeszcze na etapie prac nad inicjatywą ustawodawczą w Senacie, po posiedzeniu trzech połączonych Komisji: Środowiska, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ochrony Środowiska.

Ostatecznie z roszczeniem, o którym mowa w art. 129 ust. 1–3 Prawa ochrony środowiska będzie można wystąpić w okresie 3 lat (zamiast obecnych 2 lat) od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Ponadto reguła ta znajdzie zastosowanie do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Dyskusję nad projektem zdominowała debata na temat ewentualnych odszkodowań, jakie musiałyby wypłacić porty lotnicze z uwagi na tzw. obszary ograniczonego użytkowania. Niemniej Związek Powiatów Polskich od początku brał udział w pracach legislacyjnych nad tą ustawą, sygnalizując możliwe kolosalne negatywne skutki dla budżetów samorządów.

Nowelizacja wejdzie w życie dnia 14 marca 2019 roku.

Z ustawą można zapoznać się tutaj.

Sob., 2 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel