Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kaucja za plastikowe opakowania na napoje?

Kaucja za plastikowe opakowania na napoje? fotolia.pl

21 lutego 2019 roku odbyło się 272. posiedzenie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Tematem posiedzenia było ewentualne wdrożenie w Polsce systemu kaucyjnego w zbiórce plastikowych opakowań po napojach.

Jak poinformował na tym posiedzeniu Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, zgodnie z unijną dyrektywą, która zostanie opublikowana jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku (z okresem ok. 2 lat na transpozycję), państwa członkowskie zostaną zobowiązane do uzyskania do 2025 r. selektywnego zbioru butelek plastikowych na poziomie 77%, natomiast do 2029 roku – 90%. Równocześnie zaznaczył, że tzw. dyrektywa plastikowa nie będzie nakładała obowiązku wdrożenia systemu kaucyjnego. Do tej pory Ministerstwo Środowiska wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska zleciło sporządzenie analizy dot. systemu kaucyjnego. Wynika z niej, że wprowadzając takowy system należałoby wdrożyć albo system w pełni automatyczny (automaty w punktach sprzedaży detalicznej), albo system z ręcznym zbieraniem w mniejszych punktach i automatami w większych.

W trakcie posiedzenia zabrali głos przedstawiciele różnych środowisk, m.in. producentów opakowań czy organizacji działających na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto wspomnieć, że w wyniku dyskusji okazało się, iż system kaucyjny w odniesieniu do plastikowych opakowań po napojach jest już wdrożony np. na Litwie, w Niemczech czy innych państwach Wspólnoty, co umożliwia korzystanie z dobrych praktyk oraz pozwala uniknąć dotychczas popełnionych błędów.

Aktualnie Ministerstwo Środowiska cały czas rozważa, jakie działania zostaną podjęte w celu spełnienia wymagań nałożonych przez zapowiadaną (i praktycznie pewną) tzw. dyrektywę plastikową.

Sob., 2 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel