Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posłowie chcą wprowadzić 3-osobowe zespoły ratownictwa medycznego

Posłowie chcą wprowadzić 3-osobowe zespoły ratownictwa medycznego fotolia.pl

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy przewidujący wprowadzenie zasady, zgodnie z którą w skład zespołów podstawowych ratownictwa medycznego będą wchodzić co najmniej trzy osoby.

W uzasadnieniu projektu wskazano m.in., że w przypadku postępowania z pacjentem urazowym, w tym w szczególności poszkodowanym z urazem wielonarządowym, czas stanowi jedno z kluczowych kryteriów determinujących szanse pacjenta na przeżycie. Wytyczne ITLS (Trauma Life Support) określają, że do prawidłowego wykonania powyższych procedur potrzebnych jest trzech, a nie dwóch ratowników.

W dalszej części zwrócono uwagę, że również zabezpieczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, po nadużyciu substancji psychoaktywnych oraz z zespołami odstawiennymi wymaga sprawnego współdziałania co najmniej trzyosobowego zespołu ratownictwa medycznego, z czego dwie osoby zajmują się bezpośrednio pacjentem, a trzecia przygotowuje leki uspokajające, wzywa dodatkową pomoc, kieruje pojazdem.

W uzasadnieniu wskazano również, że jednym z kluczowych elementów akcji ratunkowej jest transport pacjentów z miejsca zdarzenia do ambulansu. Transport ten jest wykonywany najczęściej z użyciem noszy, deski ortopedycznej lub krzesełka kardiologicznego i odbywa się nierzadko na znaczne odległości po trudnym terenie i wąskich klatkach schodowych. Projektodawcy zwrócili uwagę, że wobec obowiązujących norm przenoszonych ciężarów często konieczne jest angażowanie dodatkowych sił i środków np. kolejnego zespołu ratownictwa medycznego wyłącznie w celu pomocy przy przeniesieniu pacjenta.

Nie negując niewątpliwie słusznych intencji projektodawców w projekcie zabrakło oszacowania skutków finansowych regulacji. W uzasadnieniu wskazano, że wejście w życie projektu nie obciąży budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Nie wskazano jednak kto w takim razie poniesieni koszty zatrudnienia trzeciej osoby w zespole podstawowym.

Projekt dostępny jest na stronie www.sejm.gov.pl 

Sob., 16 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel