Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Sejmie o sytuacji szpitali powiatowych

W Sejmie o sytuacji szpitali powiatowych fotolia.pl

Zapowiedzi aneksowania umów NFZ ze szpitalami i korekta planu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 r. To chyba jedyne konkrety z posiedzenia sejmowej komisji zdrowia 4 października. Resort utrzyma zasadę promowania większym ryczałtem szpitali wykonujących większą liczbę świadczeń ambulatoryjnych, czyli zachowany ma zostać generalny kierunek zmniejszania w strukturze finansowania ochrony zdrowia leczenia szpitalnego. Tematem posiedzenia komisji miała być informacja resortu zdrowia o pogarszającej się sytuacji szpitali powiatowych i wojewódzkich po wprowadzeniu tzw. sieci szpitali. Temat drażliwy i społecznie wrażliwy, więc nie dziwie, że spotkanie odbywało się w napiętej atmosferze w obecności kilku kamer telewizyjnych. Do tego w trakcie posiedzenia przewodniczący komisji, poseł Bartosz Arłukowicz z PO, oraz większość posłów Prawa i Sprawiedliwości wyszła z obrad z uwagi na przyjazd do Sejmu pielęgniarek z Przemyśla. Poza tym nie obyło się oczywiście bez słowno-proceduralnych polemik.

MZ: owszem, nie jest dobrze, ale nie najgorzej; sieć się sprawdziła

Na początku prowadząca obrady, wiceprzewodnicząca komisji posłanka Beata Małecka-Libera, udzieliła głosu przedstawicielowi rządu. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przedstawił informację resortu, wzbogaconą o dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące umów liczby i wartości umów ze świadczeniodawcami w latach lata 2015-2018. W wystąpieniu wiceministra kluczową informacją, na której zbudowany był cały przekaz, była wartość zobowiązań szpitali. Na 290 placówek powiatowych i 131 wojewódzkich, porównując czerwiec 2018 do września 2017, 262 szpitale zwiększyły zobowiązania o 633,4 mln zł, a 159 podmioty zmniejszyły je o 330,9 mln zł. Zatem wynik ogólny to 302,5 na minusie. Do tego wartość zobowiązań wymagalnych zmniejszyła się o 309,5 mln zł. To była istota przekazu resortu: owszem, zobowiązania wzrosły, ale te, których czas zapłaty minął, zmalały.

Szpitale: liczby i opinie mówią co innego

Następnie głos zabrali przedstawiciele strony samorządowej i szpitali. Reprezentant Związku Powiatów Polskich przedstawił wyniki badań przeprowadzonych przez ZPP i Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Raport z badań dostępny jest tutaj. Pisaliśmy o nim oraz o sytuacji szpitali powiatowych przy okazji prezentowania wspólnego stanowiska obu organizacji tutaj. Z badań jasno wynika opinia kadry zarządzającej szpitalami, że od czasu wprowadzenia nowego sposobu finansowania w konsekwencji wprowadzenia tzw. sieci szpitali sytuacji szpitali pogorszyła się. Głównie ze względu na wprowadzenie przez rząd szeregu aktów prawnych i porozumień dwustronnych podwyższających wynagrodzenia personelu medycznego. Po wystąpieniu przedstawiciela ZPP głos zabrali m.in. dyrektorzy szpitali reprezentujący Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, ilustrując informacje przedstawione w raporcie sytuacją poszczególnych placówek, potwierdzając źródło i skalę problemów. W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciel Związku Miast Polskich oraz poszczególni posłowie.

Co dalej?

Po wielu komentarzach i pytaniach z sali wiceminister musiał się do nich odnieść. Niestety z jego strony nie padł właściwie jakikolwiek komentarz wprost odnoszący się do przedstawionych wcześniej problemów. Przyciskany przez przewodniczącą, wiceminister Miłkowski podał kilka bardziej konkretnych wiadomości, uzupełnionych następnie przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacynę. Próba podsumowania obu wystąpień wygląda następująco. Resort przewiduje nowelizację ustawy o sieci szpitali w porozumieniu ze środowiskiem. Ministerstwo podtrzymuje zasadę preferowania szpitali, które zwiększają świadczenia opieki ambulatoryjnej, ponieważ nie powinno być tak, że połowa ogółu pieniędzy na świadczenia trafia na świadczenia szpitalne. Modyfikacji wzoru obliczania ryczałtu i postulowanej zmiany okresu rozliczeniowego raczej nie należy się spodziewać, aczkolwiek resort analizuje ten aspekt. Padły głosy o potrzebie powrotu do rejonizacji szpitali. Wiceministra poinformował o bieżących działaniach korygujących ad hoc, jak zniesienie obligatoryjności dyżurów specjalistów na niektórych oddziałach szpitalnych. Prezes NFZ zapowiedział korektę planu finansowego funduszu na 2019 r. i aneksowanie umów ze świadczeniodawcami, ze względu na wyższe wpływy ze składek podatników. Prezesowi nie podoba się rola "kadrowego ochrony zdrowia". Jego zdaniem finansowanie podwyżek wynagrodzeń nie powinno odbywać się z puli świadczeń.

Sob., 6 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża