Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Większy dostęp do historii pojazdu ale nie wiadomo kiedy

Większy dostęp do historii pojazdu ale nie wiadomo kiedy fotolia.pl

Pan Poseł Piotr Liroy-Marzec zwrócił się z interpelacją w sprawie możliwości weryfikacji stanu używanego pojazdu. Jak czytamy w przedmiotowym dokumencie serwis internetowy „Historia pojazdu” działa od 2014 roku. Umożliwia bezpłatne sprawdzenie wielu danych pojazdów w bazie CEP, takich jak: aktualna polisa OC, przegląd rejestracyjny pojazdu, zmiany właścicieli pojazdu, ewentualne kradzieże samochodu. Jest niewątpliwie przydatny dla podczas zakupu pojazdu czy wystąpienia zdarzenia drogowego.

Od kilku lat w bazie CEP zapisane są stany liczników pojazdów notowane podczas przeglądów rejestracyjnych. Istnieje możliwość bezpłatnego dostępu do przebiegu samochodu za pośrednictwem rządowego serwisu. Pozwala to konsumentom uniknąć skutków nieuczciwych praktyk sprzedawców w zakresie tzw. korekty licznika bez poinformowania o tym fakcie kupującego. Obywatele w szerokim zakresie korzystają z tej funkcjonalności serwisu, unikając nieuczciwych praktyk sprzedawców.

Niestety często praktyką nieuczciwych sprzedających jest ukrywanie wypadkowej historii danego egzemplarza. Bazę danych obejmującą szkody posiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W tej bazie znajduje się historia wszystkich zgłoszonych szkód komunikacyjnych w ramach obowiązkowej polisy OC oraz Auto Casco. Połączenie baz danych oraz udostępnienie wypadkowej historii pojazdu przyniosłoby pozytywne skutki społeczne. Obywatele z większym prawdopodobieństwem nabywaliby pojazdy sprawne, o udokumentowanej historii. Mechanizm rynkowy eliminowałby z dróg pojazdy o dużym zakresie szkód w przeszłości, które pomimo napraw mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowców oraz innych użytkowników dróg. Nieuczciwe praktyki w tym zakresie zostałyby ograniczone przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ostatnim uzyskał odpowiedź od Ministra Cyfryzacji, który stwierdził że ustawa o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw rozszerzyła zakres danych przekazywanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów o szkody istotne pojazdów . Wejście w życie tego przepisu zostało jednakże uzależnione od uruchomienia rozwiązań technicznych, których termin zostanie ogłoszony komunikatem ministra właściwego do spraw informatyzacji. Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, komunikat ten zostanie ogłoszony co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Tym samym, po uruchomieniu odpowiednich rozwiązań technicznych, zakłady ubezpieczeń za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego rozpoczną przekazywanie danych do centralnej ewidencji pojazdów o szkodach istotnych pojazdów. Konsekwencją powyższego będzie, przewidziane w ramach kolejnych etapów modernizacji systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, rozszerzenie zakresu danych udostępnianych w usłudze Historia Pojazdu - o dane szkód istotnych. Obecnie trwają prace w zakresie określenia harmonogramu realizacji kolejnych etapów projektu, w tym w zakresie wypracowania nowej wersji usługi Historia Pojazdu, uzupełnionej o informacje o szkodach istotnych.

Pt., 14 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk