Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Referenda. Zmiany w przepisach

Referenda. Zmiany w przepisach fotolia.pl

7 sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o referendum lokalnym oraz ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Celem ustawy jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2017 r. (sygn. akt K 10/15), stwierdzającego niezgodność, z gwarantującymi prawo do sądu art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji RP, przepisów ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 318, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 400, z późn. zm.) – w zakresie, w jakim wyłączają dopuszczalność wznowienia postępowania.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że w postępowaniach cywilnych dotyczących rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w kampanii referendalnej, toczących się w kilku 24-godzinnych odcinkach czasu (podobnie, jak w trybie wyborczym), w celu realizacji zasady prawdy materialnej należy zapewnić co najmniej możliwość wznowienia postępowania na zasadach ogólnych.

Z uwagi na powyższe, przedmiotowa nowelizacja nadaje nowe brzmienie art. 35 w ust. 3 zdanie trzecie: „Na postanowienie sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.” (art. 1) oraz art. 44 ust. 3 zdanie drugie ustawy o referendum ogólnokrajowym: „Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.” (art. 2).

Konsekwencją przyjętych rozwiązań jest wprowadzenie do postępowania w sprawach związanych z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji w materiałach referendalnych, możliwości wniesienia środka prawnego (środka zaskarżenia) na postanowienie sądu apelacyjnego. W efekcie, strona postępowania może złożyć wniosek o wznowienie postępowania prowadzonego przez sąd apelacyjny w drugiej instancji, np. w przypadku wykrycia okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać wcześniej.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: Prezydent.pl

Czw., 9 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska