Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana w ustawie o rzeczach znalezionych

Zmiana w ustawie o rzeczach znalezionych fotolia.pl

Do prac skierowano projekt ustawy o zmianie ustawy o rzeczach znalezionych. Projektowana ustawa jest reakcją Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP na petycję skierowaną do Sejmu RP przez pana Mateusza Sieka.

Komisja uznała przedłożoną petycje za zasadną w zakresie objętym projektowaną ustawą. Celem projektowanej ustawy jest takie ukształtowanie przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych, aby osoba która znajdzie niewielką kwotę pieniędzy (do 50 zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej) i która nie jest w stanie ustalić ich właściciela, nie była zobowiązana do niezwłocznego przekazania tych pieniędzy staroście – co często może być dla tej osoby kłopotliwe, nadmiernie uciążliwe oraz wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów (np. dojazd do siedziby starosty, poświęcony czas).

Zgodnie z aktualnym przepisem (art. 5 ust. 3 zmienianej ustawy) osoba która znajdzie nawet bardzo niewielką sumę pieniędzy i nie zna jej właściciela ani nie jest w stanie go ustalić jest zobowiązana niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnego wyjątku – a więc norma prawna nakłada taki obowiązek nawet na znalazcę monety jednogroszowej. Projektowana ustawa zawiera propozycję aby obowiązek niezwłocznego oddania staroście znalezionych pieniędzy, w sytuacji gdy znalazca nie zna właściciela ani nie jest w stanie go ustalić, dotyczył wyłącznie kwot przekraczających 50 zł a w przypadku walut obcych – równowartości tej kwoty przeliczonej po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na dzień znalezienia pieniędzy.

Sob., 19 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk