Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O jakości życia w mieście

O jakości życia w mieście fotolia.pl

21 marca sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła informację na temat jakości życia w mieście według Normy Międzynarodowej PN-ISO 37129 Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia.

Informację przedstawili: prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Tomasz Schweitzer oraz główny specjalista w Dziale Certyfikacji PKN – Sławomir Wilczyński.

Norma definiuje i określa metodykę dla zestawu wskaźników do mierzenia i oceny efektów działalności w zakresie usług miejskich oraz jakości życia. To pierwszy tego typu system wskaźników do monitorowania zmian i postępów w w/w zakresie.

Norma może być stosowana przez każde miasto, gminę lub samorząd lokalny, które podejmują się mierzenia efektów swojej działalności w sposób porównywalny i możliwy do zweryfikowania. Normę można stosować niezależnie od wielkości i lokalizacji jednostki terytorialnej, która ją stosuje.

Dzięki zastosowaniu normy każde miasto i gmina będą korzystały z tego samego zestawu wskaźników oceny swojej działalności. Prezydenci i burmistrzowie zarządzający miastami otrzymają do dyspozycji wspólną platformę do porównywania rozwoju swoich miast, a obywatele będą mogli porównywać rozwój swojego miasta z innymi w Polsce.

Norma obejmuje 46 wskaźników podstawowych i 54 wskaźniki pomocnicze. Są one podzielone na tematy w zależności od różnych sektorów i usług świadczonych przez miasto.

Źródło: Sejm RP

Pt., 23 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska