Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o wspieraniu inwestycji pomoże regionom?

Ustawa o wspieraniu inwestycji pomoże regionom? fotolia.pl

Zamiast różnych systemów strefowych jeden mechanizm udzielania wsparcia inwestorom na terenie całego kraju. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Ma ona zastąpić dotychczasowy system funkcjonujący w czternastu specjalnych strefach ekonomicznych. Nowa koncepcja zakłada, że zachęty podatkowe będą dostępne na całym obszarze Polski bez ograniczeń terytorialnych, ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu.

Całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, to kluczowe założenie nowego prawa. Zlikwidowana ma zostać długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic strefy. Do tej pory obszar objęty wsparciem wynosił 25 tys. ha. Po zmianie decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana będzie na czas określony. Standardowo od 10 do 15 lat. Im wyższa intensywność pomocy publicznej w regionie dozwolona przez Unię Europejską, tym dłuższy okres zwolnienia. Jednocześnie do czasu zakończenia działalności SSE, tj. do końca 2026 r., możliwe będzie wydłużenie czasu obowiązywania decyzji do 15 lat.

Spółki w powiatach

Wzmocniona zostanie rola spółek zarządzających w systemie obsługi inwestora. Spółki, które do tej pory zarządzały specjalnymi strefami ekonomicznymi staną się w ramach systemu obsługi przedsiębiorcy głównym punktem kontaktu w regionie. Zadanie związane z obsługą inwestorów korzystających z pomocy publicznej będzie realizowane przez spółki zarządzające przy współpracy z lokalnymi jednostkami oraz przy wsparciu resortu gospodarki (obecnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii) oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Spółki zarządzające będą działały na terenach powiatów przypisanych im w rozporządzeniu.

Wsparcie dla małych i średnich

Inwestycje mają napłynąć do regionów słabiej rozwiniętych, które obecnie nie są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom dużych inwestorów co do infrastruktury czy dostępności zasobów ludzkich. Zgodnie z projektem, kryteria ilościowe (wymagane nakłady inwestycyjne) zostaną dostosowane do możliwości mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W efekcie wprowadzonych zmian, Polska powinna poprawić swoją konkurencyjność w porównaniu z państwami sąsiedzkimi. Z projektem ustawy można zapoznać się tutaj.

Źródło: kprm.gov.pl

Sob., 24 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża