Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrocławski związek metropolitalny?

Wrocławski związek metropolitalny? fotolia.pl

W Sejmie złożony został projekt ustawy o wrocławskim związku metropolitalnym. To kolejna inicjatywa poselska zmierzająca do powołania związku metropolitalnego w kolejnym województwie. I podobnie jak inne wzorowana jest na jedynej funkcjonującej ustawie o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Większość przepisów jest niemal identyczna: od osobowości prawnej związku i wykonywania przez niego zadań we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność; przez tworzenie związku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów; po określenie władz związku i trybu ich wyboru; a także mienia; finansów i dochodów związku. Są również odmienności.

Różnice

Projekt dolnośląski zakłada udział w związku metropolitalitalnym zarówno gmin, jak i powiatów. Ale nie przewidziano warunków ani trybu przystąpienia powiatu do związku. Powiaty nie musiałyby również płacić składek. Do tego zobowiązano tylko gminy. Jako minimalną liczbę mieszkańców obszaru funkcjonowania związku autorzy przyjęli 900 tysięcy. W odróżnieniu od wzorca śląskiego przy charakterystyce obszaru objętego związkiem pojawia się tylko jeden czynnik - powiązania funkcjonalne, natomiast w ustawie śląskiej wymieniono również "zaawansowanie procesów urbanizacyjnych".

W projekcie wrocławskim przewiduje się, że związek uzyskiwałby dochody (przewidziane ustawą o dochodach JST) w pełnej wysokości od razu z dniem utworzenia (tj. 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wydane zostało rozporządzenie Rady Ministrów). Z kolei w ustawie śląskie na pierwszy rok funkcjonowania związku przewidziano, że przypadnie mu 80 proc. dochodów. Projekt wrocławski zobowiązuje wojewodę do udzielenia dotacji na działania związane z utworzeniem związku. Z kolei ustawa śląska przewidują tylko taką możliwość. Ponadto autorzy projektu wrocławskiego oddają delegatowi Wrocławia 40 proc. głosów w zgromadzeniu, czego nie ma ani w w ustawie śląskiej, ani w innych znanych projektach.

Autorzy projektu wrocławskiego założyli, że związek może wykonywać zadania w zakresie: publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku; kształtowania ładu przestrzennego; rozwoju obszaru związku; współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku; promocji związku i jego obszaru. To ich nie odróżnia projektu dolnośląskiego od innych rozwiązań. Jednak dla związku dolnośląskiego autorzy założyli, iż będzie on pełnił rolę centrum usług wspólnych dla samorządów wchodzących w skład związku oraz ich jednostek.

Pt., 23 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża