Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posłowie o unijnej polityce rolnej i rozwoju obszarów wiejskich

Posłowie o unijnej polityce rolnej i rozwoju obszarów wiejskich fotolia.pl

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjmą stanowisko, w którym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, aby w trakcie prac nad unijnym budżetem (...) przejściowe trudności, przed którymi obecnie stoi Unia Europejska, nie przysłoniły fundamentalnych potrzeb jej obywateli, które są zaspokajane poprzez prowadzenie wspólnej polityki rolnej.

W projekcie uchwały czytamy, że (…) Proponowane w ramach debaty na temat europejskiego rolnictwa zmiany sposobu finansowania płatności bezpośrednich, polegające na wprowadzeniu współfinansowania z budżetów krajowych, a szczególnie o charakterze dobrowolnym, w ocenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej poważnie zagrożą równym warunkom konkurencji. Posłowie uznają, że kluczowe dla realizacji priorytetów stawianych przed przyszłą wspólną polityką rolną jest zapewnienie silnego i w pełni wspólnotowego finansowania tej polityki z budżetu Unii. Zakres finansowania polityki rolnej winien odzwierciedlać rosnącą skalę wyzwań, jakie stoją dziś przed europejskim rolnictwem, związanych z oczekiwaniami społecznymi, wymogami środowiskowymi wpisanymi w prawodawstwo Unii Europejskiej, a także presją ekonomiczną związaną z procesami globalizacji i liberalizacją polityki handlowej Unii.

Jednocześnie Sejm domaga się w projekcie stanowiska zapewnienia równych warunków konkurowania na jednolitym rynku rolno-żywnościowym. Dla realizacji tego celu, w opinii autorów stanowiska, konieczne jest między innymi odejście od historycznych kryteriów podziału środków na płatności bezpośrednie poprzez ostateczne zakończenie procesu wyrównania poziomu płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi. Utrzymanie, nadal obowiązującego, niesprawiedliwego systemu dopłat bezpośrednich narusza zasadę niedyskryminacji obywateli ze względu na przynależność państwową.

Z projektem stanowiska można zapoznać się tutaj.

Źródło: sejm.gov.pl

Sob., 3 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża