Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O nalewkach w Sejmie

O nalewkach w Sejmie fotolia.pl

23 listopada br. na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłowie oraz zaproszeni goście dyskutowali na temat możliwości wytwarzania destylatów owocowych i nalewek w Polsce.

Informację na ten temat przedstawił Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister poinformował posłów, że jego resort pracuje nad nowelizacją ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Zaproponowane przez resort rozwiązania mają uprościć procedurę potwierdzającą spełnienie warunków do prowadzenia działalności w tym zakresie.

- Produkcja nalewek na bazie zakupionego alkoholu jest w Polsce uregulowana w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych – mówił minister Jacek Bogucki. Jak wyjaśniał, zgodnie z przepisami w Polsce dopuszczalna jest produkcja nalewek na własny użytek i na bazie legalnie zakupionego alkoholu. Natomiast 129 przedsiębiorców ma zarejestrowaną działalność w zakresie wyrobu i rozlewu napojów spirytusowych, w tym 60 z nich posiada uprawnienia do produkcji wyrobów spirytusowych w ilości do 10 tys. litrów czystego alkoholu rocznie. Takie zezwolenie obejmuje także produkcję nalewek, ponieważ nalewki zaliczane są do wyrobów spirytusowych. W przypadku przedsiębiorcy, który nalewki produkuje z alkoholu własnej produkcji, to oprócz zezwolenia na wytwarzanie i rozlewanie napojów spirytusowych musi się on legitymować także wpis do rejestru przedsiębiorców produkujących i przetwarzających alkohol etylowy. Na chwilę obecną wpis w obu rejestrach posiada 29 przedsiębiorców w Polsce.

Ustawa o wyrobie napojów spirytusowych reguluje także wyrób napojów alkoholowych na bazie destylatów owocowych. Z destylatów owocowych mogą być produkowane okowity. Obecnie w Polsce jest około 460 przedsiębiorców posiadających zezwolenie na produkcję destylatów owocowych, w tym 6 posiada zezwolenie na produkcję w ilości do 10 tys. Litrów czystego alkoholu rocznie.

- Ministerstwo rolnictwa pracuje obecnie nad uproszczeniem przepisów dotyczących wydawania zezwoleń na produkcję napojów spirytusowych w ilości nieprzekraczającej 10 tys. litrów rocznie (w przeliczeniu na czysty alkohol) – mówił Jacek Bogucki. – Chcielibyśmy stworzyć większe możliwości dla tej działalności. Oczywiście resort nie planuje całkowitego uwolnienia tej produkcji, natomiast uproszczone mają zostać przepisy i procedury warunkujące możliwość uzyskania zezwolenia na taką produkcję.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rozwoju i Finansów na temat możliwości zalegalizowania sprzedaży destylatów owocowych i nalewek w Polsce.

Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Wiesław Janczyk.

Minister podkreślił, że w aktualnym stanie prawnym sprzedaż destylatów owocowych i nalewek jest legalna. Jednak ze względu na to, że są to napoje alkoholowe, ich produkcja oraz obrót nimi podlegają ograniczeniom prawnym. – Co do zasady powinna być prowadzona w składzie podatkowym i oczywiście –opodatkowana podatkiem akcyzowym – mówił Wiesław Janczyk. – Przepisy w tym zakresie są w dużej mierze zharmonizowane w ramach Unii Europejskiej – dodał wiceminister Janczyk. Wiceminister mówił także, że ustawodawca przewidział wyjątki od obowiązku produkcji alkoholu w składzie podatkowym. Są to produkcja mniejsza niż 10 hektolitrów alkoholu rocznie, czy produkcja alkoholu z alkoholu, od którego podatek akcyzowy został już uiszczony. – Podmiot prowadzący działalność objętą akcyzą jest zobowiązany składać – bez wezwania – comiesięczne deklaracje na ten podatek, a także obliczać jego wysokość i uiszczać podatek w terminach miesięcznych – tłumaczył minister. I dodał, że obecnie stawka podatku akcyzowego od alkoholu wynosi 5704 zł od jednego hektolitra czystego (100 proc.) alkoholu etylowego. Natomiast preferencje dla małych gorzelni określają przepisy unijne, m.in. dyrektywa Rady 92/83 EWG. Regulacje te pozwalają państwom członkowskim obniżyć (maksymalnie o połowę) obowiązującą w danym państwie stawkę podatku akcyzowego na alkohol.

- Dodam jeszcze, że w ostatnich miesiącach Krajowa Administracja Skarbowa mocno skoncentrowała się na wyeliminowaniu z obrotu w Polsce alkoholu skażonego, który deprecjonował m.in. sferę produkcji nalewek – informował minister.

Komisja wysłuchała ponadto prezentacji dotyczącej produkcji destylatów owocowych jako szansy zwiększenia dochodów rolniczych, którą wygłosił prezes Łąckiej Drogi Owocowej – Krzysztof Maurer.

Szczegółowo przedstawił on doświadczenia krajów takich jak Czechy, Słowacja i Austria oraz specyfikę sytuacji polskiej. Jego zdaniem głównymi problemami, jakie występują na rodzimym rynku destylatów owocowych, są: nadmierna biurokracja, skomplikowana i długotrwała procedura rejestracyjna, współistnienie dużej liczby organów nadzorujących i kontrolujących oraz jedna z najwyższych w Europie akcyza. – Wszyscy nasi sąsiedzi wprowadzili regulacje, które z jednej strony są wymierzone w bimbrowników, a z drugiej strony sprzyjają drobnym producentom, w szczególności rolnikom – mówił Krzysztof Maurer.

Komisja wysłuchała prezentacji pt. „Wytwarzanie nalewek szansą zwiększenia oferty rynkowej rolnictwa opartej o doświadczenie i polską tradycję”. Zaprezentował ją członek stowarzyszenia Polska Akademia Smaku – Zbigniew Sierszuła.

Pt., 8 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska