Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej uprawnionych do prowadzenia rodzinnych domów dziecka i mieszkań chronionych?

Więcej uprawnionych do prowadzenia rodzinnych domów dziecka i mieszkań chronionych? fotolia.pl

Do Sejmu trafiła inicjatywa Kukiz15, która ma wprowadzić zmiany w ustawie o pomocy społecznej poprzez umożliwienie prowadzenia przez organizacje pozarządowe nie posiadające statusu organizacji pożytku publicznego, rodzinnych domów pomocy oraz mieszkań chronionych.

Według obowiązującego od 1 maja 2004 roku stanu prawnego, rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione mogły być prowadzone przez osoby fizyczne oraz organizacje pozarządowe posiadające status organizacji pożytku publicznego – w przypadku rodzinnych domów pomocy (do 2011 wyłącznie osoby fizyczne), a także jednostkę organizacyjną pomocy społecznej i organizacje pozarządowe posiadające status organizacji pożytku publicznego – w przypadku mieszkań chronionych (do 2011 wyłącznie jednostki pomocy społecznej). Ustawodawca zawęził możliwość tworzenia tych jednostek wyłącznie do organizacji posiadających status pożytku publicznego. 

Podobne zawężenie znalazło się wówczas w wielu aktach prawnych, np. w ustawie z dnia 12 czerwca 2003 roku o zatrudnieniu socjalnym, co zostało niebawem skorygowane i rozszerzone na wszystkie organizacje pozarządowe od 1 maja 2004 roku, bowiem uniemożliwiało rozwój zatrudnienia socjalnego.

Jak twierdzą projektodawcy z możliwości przewidzianej ustawą o pomocy społecznej (obecnie obowiązującej), może skorzystać zaledwie co dziesiąta organizacja funkcjonująca w Polsce, a co za tym idzie zmniejsza się diametralnie liczba organizacji, które mogą prowadzić rodzinne domy pomocy. Proponowana zmiana pozwala rozszerzyć możliwość tworzenia tych placówek, na wszystkie organizacje pozarządowe, umożliwiając tym samym zwiększenie możliwości ich tworzenia przez organizacje sektora non – profit.

Sob., 21 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk