Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o finansowaniu oświaty po pierwszym czytaniu

Projekt ustawy o finansowaniu oświaty po pierwszym czytaniu fotolia.pl

28 września br. odbyło się I czytanie rządowego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (druk nr 1837).

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przedstawiła założenia projektu ustawy a także genezę jego powstania. Następnie projekt ocenili posłowie poszczególnych klubów parlamentarnych.

Zwrócono uwagę na wiele rozwiązań korzystnych i postulowanych przez jednostki samorządu terytorialnego m.in. rezygnacja z pojęcia rodzaju szkoły, zmiany w zakresie dotowania szkół niesamorządowych w tym np. uzależnienie wypłaty części dotacji od zdanego egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Wyrażono jednak obawę o zasadność wydłużania awansu zawodowego do lat 15 a także dalsze wzmacnianie pozycji kuratora i przekazywanie mu kolejnych kompetencji (np. przy egzaminowaniu nauczycieli na kolejny stopień awansu czy ustalaniu regulaminu oceniania dyrektora). Wątpliwości wzbudził także mechanizm wypłaty nauczycielom dodatku za wyróżniającą pracę, który może doprowadzić do sytuacji że niewielu nauczycieli nabędzie prawo do tego dodatku. Poruszono również kwestię propozycji wypłaty nauczycielom wynagrodzenia z dołu i padło pytanie czy to aby nie spowoduje, że nauczyciele w roku 2019, kiedy to przewiduje się sukcesywne wprowadzanie tej zmiany, otrzymają tylko 11 pensji. Minister podała jednak harmonogram wypłat, który jednoznacznie wskazuje, że wypłata nastąpi za każdy miesiąc w roku 2019. Posłowie wyrazili także uznanie dla wprowadzenia stałej wysokości pensum dla nauczycieli specjalistów. 

Za poważny mankament uznano brak opinii Biura Analiz Sejmowych, co spowodowało, że posłowie nie mogli zapoznać się ze skutkami projektowanej ustawy. Niemniej jednak uznano, że projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych jest potrzebny dla wielu podmiotów systemu oświaty.

Wobec braku sprzeciwu Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Pt., 29 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka