Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe prawo zamówień publicznych?

Nowe prawo zamówień publicznych? fotolia.pl

Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień Publicznych poinformowały, że przystępują do prac nad nową ustawą regulującą zamówienia publiczne. Obie instytucje powołały wspólny zespół roboczy. W jego skład weszło aż trzech zastępców wicepremiera Morawieckiego. Odpowiedzialna za sektor małych i średnich przedsiębiorstw Jadwiga Milewicz, koordynujący pakiet legislacyjny "Konstytucja dla biznesu"  Mariusz Haładyj i odpowiedzialny za partnerstwo publiczno-prywatne Witold Słowik. Do zespołu należy również prezes UZP Małgorzata Stręciwilk. Czy przewidziano miejsce dla reprezentanta samorządu terytorialnego? Jak informuje prezes UZP, "Do dyskusji zaproszono przedstawicieli wiodących uczestników systemu zamówień publicznych, w tym zamawiających, wykonawców, instytucji kontrolnych, przedstawicieli świata nauki oraz innych wybitnych ekspertów w dziedzinie zamówień publicznych".

Jakie zamiary?

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, iż W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nowe prawo zamówień publicznych jest elementem szerszej koncepcji, zgodnie z którą państwo jest nie tylko inwestorem, ale inwestorem inteligentnym. W opinii wicepremiera pozytywne zmiany przyniosła już zeszłoroczna nowelizacja, choćby w kwestii pozacenowych kryteriów oceny ofert czy powiązania zamówień z prawem pracy. "Jednak nie bez przyczyny mówiliśmy wówczas o "małej nowelizacji”. Jej zadaniem było pilne dostosowanie naszego prawa do przepisów unijnych.

Nowa ustawa regulująca rynek zamówień publicznych jest elementem programu Polskie Inwestycje Publiczne. Program ma sprawić, że państwo będzie inwestować rozsądnie, w innowacyjne rozwiązania, nadawać impulsy tam, gdzie jest to potrzebne i planować z wyprzedzeniem. Pozostałe dwa filary programu to polityka rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego (przyjęta 26 lipca) oraz polityka zakupowa państwa, która wskaże zasady, jakimi powinny kierować się instytucje publiczne podczas dokonywania zakupów.

Harmonogram prac przewiduje, że pod koniec 2017 powstanie koncepcja nowych zamówień publicznych, która zostanie poddana szerokim konsultacjom społecznym. Projekt ustawy powinien być gotowy w pierwszym półroczu 2018 r.

Źródło: mr.gov.pl

Pt., 25 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża