Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejna próba uproszczenia budowy domów jednorodzinnych

Kolejna próba uproszczenia budowy domów jednorodzinnych fotolia.pl

Do Sejmu wniesiono projekt ustawy nowelizujący Prawo budowlane.Główną zmianą zaproponowaną w projekcie jest wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych wyłącznie na podstawie zgłoszenia budowy domu oraz zniesienie obowiązku uzyskania urzędowego pozwolenia na budowę także wtedy gdy obszar oddziaływania domu wykracza poza grunt na którym obiekt jest budowany.

Jak wskazują projektodawcy niniejszy projekt wprowadza realne prawo budowy domu na podstawie zgłoszenia, ponieważ obecne niejasne przepisy Prawa budowlanego oraz niekorzystana dla obywateli praktyka urzędnicza powodują, że dzisiaj budowa domu na podstawie zgłoszenia, pomimo określenia takiej możliwości w Prawie budowlanym, jest ona bardzo rzadko spotykania w praktyce.

Efektem proponowanej zmiany ma być skrócenie terminu na uzyskanie formalnej zgody na budowę domu jednorodzinnego z 65 dni do 21 dni.

Obecnie warunkiem budowy domu jednorodzinnego wyłącznie na podstawie zgłoszenia jest mieszczenie się obiektu wraz z obszarem oddziaływania projektowanego obiektu na działce lub działkach, na których jest on zaprojektowany. Zdaniem projektodawców wadą obecnych przepisów jest nieprecyzyjny, podlegający niemal dowolnej interpretacji termin „obszaru oddziaływania obiektu”. Określenie tego warunku przez ustawodawcę powoduje, że w praktyce w niewielu przypadkach ma on zastosowanie.

Na potwierdzenie tej tezy powołano w uzasadnieniu projektu dane GUS z których wynika, że w 2016 r. wydano 91 292 pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych natomiast w tym samym czasie dokonano zaledwie 5 302 zgłoszeń wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Planowana nowelizacja ma zdaniem projektodawców na celu udoskonalenie obecnych przepisów prawa budowlanego. Zmiany obejmują przepisy pozwalające na budowę domu na podstawie zgłoszenia, nawet jeśli obszar oddziaływania wykracza poza obszar działki na której projektowana jest inwestycja, o ile zgodę wyrazi właściciel lub użytkownik wieczysty działki (lub działek), na które będzie rozciągał się obszar oddziaływania obiektu.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Pt., 7 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka