Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Senatorowie za obniżeniem opłaty za egzamin w WORD dla niepełnosprawnych

Senatorowie za obniżeniem opłaty za egzamin w WORD dla niepełnosprawnych fotolia.pl

Senatorowie wyszli z inicjatywą ustawodawczą, której celem jest obniżenie osobom niepełnosprawnym opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy o koszt udostępnienia pojazdu, w przypadku gdy egzamin nie odbywa się pojazdem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, lecz pojazdem osoby niepełnosprawnej wymagającej przystosowania pojazdu do rodzaju schorzenia.

Obecnie, zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów za część praktyczną egzaminu państwowego przeprowadzanego w stosunku do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia, w przypadku gdy jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem tych osób, opłatę zmniejsza się o 50%.

Celem projektu jest wprowadzenie „zmniejszenia opłaty” do ustawy o kierujących pojazdami, a przede wszystkim zmniejszenie tej opłaty o cały koszt udostępnienia pojazdu, który w praktyce i tak jest wyższy niż 140 zł. Koszt powyżej 140 zł nadal będzie ponosiła osoba egzaminowana.

Wynikiem konsultacji społecznych projektu powinno też być uzupełnienie go o przepis tworzący internetową bazę pojazdów gotowych do udostępnienia na praktyczne egzaminy osób niepełnosprawnych, w różnych częściach kraju. Baza taka mogłaby być prowadzona np. przez warszawski WORD lub Instytut Transportu Samochodowego, a jej prowadzenie finansowane z budżetu państwa.

Sob., 13 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk