Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

JST mają za mały wpływ na gospodarowanie jeziorami

JST mają za mały wpływ na gospodarowanie jeziorami fotolia.pl

6 kwietnia sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wysłuchała informacji na temat wpływu i zakresu odpowiedzialności jednostek samorządu terytorialnego na zagospodarowanie jezior znajdujących się w ich granicach.

Informację przedstawili: burmistrz miasta Szczecinek – Jerzy Hardie-Douglas oraz prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich – Jolanta Piotrowska.

Na świecie występuje ogółem 15 mln jezior o powierzchni ok. 2 mln km2, co stanowi 1,5% powierzchni Ziemi. W Polsce liczba jezior wynosi 7081. Łączna ich powierzchnia stanowi prawie 2900 km2 (0,9% powierzchni kraju). 2856 jezior ma powierzchnie powyżej 10 ha.

Problemy, z jakimi borykają się samorządy, to m.in.: brak jednolitego planowania dotyczącego zagospodarowania jezior, brak spójnego zarządzania jeziorami (mnogość instytucji), postępująca eutrofizacja jezior, problemy z utrzymaniem czystości jezior, nieprawidłowe zarybianie.

W późniejszej dyskusji zwrócono uwagę na niedostateczne finansowanie działań związanych z jeziorami, znaczny spadek wydajności rybackiej jezior (np. w województwie warmińsko-mazurskim w okresie 7 lat z 12,8 kg/ha do 8,2 kg/ha), brak rozwiązań w zakresie szkód powodowanych przez kormorany. Podkreślono, iż samorządy na podstawie obowiązujących obecnie przepisów nie mają praktycznie wpływu na sposób zagospodarowania jezior znajdujących się w ich granicach. Tymczasem, samorządy coraz częściej chcą być gospodarzami akwenów na swoim terenie. Jest to dla nich szansa na rozwój turystyki. Jeziora wchodzą jednak w skład obwodów rybackich, które Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w drodze konkursu dzierżawią podmiotom uprawnionym do prowadzenia gospodarki rybackiej. W ocenie przedstawicieli JST, prowadzi to do sytuacji, że jeziora otrzymują ci, którzy w operatach rybackich zadeklarują przeznaczanie największych sum na zarybianie. Jednak zdaniem przedstawicieli samorządów, nie ma skutecznych narzędzi, którymi można zweryfikować późniejszą realizację tych deklaracji.

Komisja podjęła decyzję o kontynuowaniu tematu z udziałem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Źródło: Sejm, szczecinek.pl

Pt., 14 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska