Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe zwolnienia dla rodzin wielodzietnych

Nowe zwolnienia dla rodzin wielodzietnych fotolia.pl

21 lipca 2015 roku odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. finansów samorządowych Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Posłowie rozpatrywali poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Podkomisja uzgodniła projekt uwzględniając wszystkie uwagi Związku Powiatów Polskich.

Jaki problem rozwiązywano?

Jak wskazali posłowie wnioskodawcy w uzasadnieniu, z dniem wejścia w życie (1 lutego 2015 roku) zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach poprzez uchylenie art. 6 k ww. ustawy, samorządy utraciły bezsporną i jednoznaczną podstawę prawną dla wprowadzania zwolnień z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych. Pozostawiono jedynie kryterium dochodowe, tzn. w aktualnym stanie prawnym rada gminy, w drodze uchwały, może zwolnić w całości lub w części z opłaty właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie o pomocy społecznej. Jak słusznie zauważyli posłowie, wielodzietność nie zawsze wiąże się z niskimi dochodami w rodzinie.

Wiele samorządów przed nowelizacją ustawy przyznawało dla rodzin wielodzietnych ulgi przy ustalaniu stawek opłat za wywóz śmieci. Od 1 lutego jest to w ocenie wnioskodawców niemożliwe, ponieważ znowelizowane przepisy pozwalają na zastosowanie ulg wyłącznie mieszkańcom których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Na czym polegają zmiany?

Początkowa wersja projektu przewidywała wprowadzenie obowiązku zwolnień z całości lub części opłaty za wywóz śmieci przez gminy rodzin wielodzietnych.

Po dogłębnej analizie projektu, posłowie zadecydowali o uwzględnieniu uwagi Związku, by stosowanie ww. zwolnień było fakultatywne (pozostawione do uznania gmin). 

Pt., 24 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka