Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Doradztwo zawodowe na wyciagnięcie ręki

Doradztwo zawodowe na wyciagnięcie ręki fotolia.pl

Darmowe broszury, szkolenia, przykładowe lekcje to tylko część oferty Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej dla nauczycieli.

O tym jak działa, co osiągnęła i co planuje KOWEZiU usłyszeć można było na posiedzeniu podkomisji stałej ds. kształcenia zawodowego, które odbyło się 9 lipca br. w Sejmie. KOWEZiU jest centralną, publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o ogólnopolskim zasięgu działania. Organem prowadzącym ośrodek jest Minister Edukacji Narodowej.

Dlatego na obrady podkomisji zaproszono ministra Tadeusza Sławeckiego z resortu edukacji. - Ok 50 % uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe – referował minister. - To efekt działalności ośrodków i instytucji, które starają się przybliżyć perspektywę zawodu – mówił. Dziś doradztwem zawodowym zajmują się szkoły. - Mamy tego świadomość, że odbywa się to różnie. Nadal mamy wiele do zrobienia – tłumaczył Sławecki. Są także inne instytucje, np. OHP, które także robią dużo w celu przybliżenia wykonywani a zawodu. Są także urzędy pracy, które także wspierają doradztwo zawodowe. Ciągle przy tym wszystkim brakuje kwalifikowanych doradców zawodowych.

KOWEZiU inspiruje, przygotowuje i koordynuje zadania w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli kształcenia zawodowego oraz nauczycieli szkół dla dorosłych. W ośrodku tym są opracowywane i realizowane przedsięwzięcia edukacyjne związane z kolejnymi etapami przemian edukacyjnych w Polsce. KOWEZiU współpracuje z innymi centralnymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami rządowymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Zajmuje się także gromadzeniem, przetwarzaniem i rozpowszechnianiem informacji pedagogicznej z zakresu kształcenia zawodowego.

- Ministerstwo nastawia się na kształcenie kadry. Mamy m.in. specjalne programy w kształceniu na odległość – wyjaśniał minister. - Ośrodek istnieje już 15 lat – przypomniała Grażyna Osicka, dyrektor KUWEZiU. Co oferuje ośrodek? Przede wszystkim szkolenia i publikacje. Jest ich bardzo wiele i są one nieodpłatne. Mogą z nich korzystać szkoły, nauczyciele, rady pedagogiczne. - Są tam scenariusze zajęć, poradniki, broszury. Wszystko znaleźć można na stronie www.koweziu.edu.pl – przypominał Sławecki.

- Jesteśmy dumni z naszych publikacji. Początkowo je drukowaliśmy i wysyłaliśmy do szkół, ale jest to kosztowne i teraz można po prostu z nich korzystać poprzez Internet – mówiła dyrektor Osicka.

W ocenie Sławeckiego choć materiały są nieodpłatne i dyrektorzy o tym wiedzą, to w nikłym stopniu jeszcze korzystają. Dlatego informacje na ten temat trzeba propagować. Tymczasem Rok 2014-2015 jest rokiem szkolnictwa zawodowego i wszyscy powinni się włączyć w tą sferę edukacji.

Minister Sławecki przypomniał również, że na stronie internetowej ministerstwa edukacji zamieszczona jest mapa kształcenia zawodowego. - Jak klikniemy na dany powiat, to mamy i szkoły, i informacje potrzebne dla rodziców, uczniów, administracji samorządowej, bo pokazujemy w danej placówce zdawalność, stypendia, możliwości wyjazdów zagranicznych, praktyk a chcemy też docelowo pokazywać losy absolwentów. Możemy zobaczyć zatem jakie szkoły mamy w okolicy. Trzeba o tym informować. MEN jest gotowy do dyspozycji – zachęcał minister.

Pt., 10 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska